Економија

Царине и булдожер тактика: Трампов "суптилни" приступ могао би да изазове светски трговински рат

Амерички председник примењује примитивну тактику у економским и политичким питањима којима се бави, каже финансијски стручњак
Царине и булдожер тактика: Трампов "суптилни" приступ могао би да изазове светски трговински ратGetty © Kayla Bartkowski / Staff

Тактика америчког председника Доналда Трампа у политичким и економским питањима је веома слична и једнака је употреби чекића за проблем који захтева нијансе, рекао је за РТ финансијски аналитичар Хенри Џонстон након што је Трамп представио своје "реципрочне" царине.

"Мислим да постоји веома интересантна паралела између Трамповог приступа сукобу у Украјини и онога што он ради економски. А то је да покушава да се позабави веома дубоко укорењеним, дугогодишњим проблемима брзим једностраним и агресивним мерама", рекао је аналитичар за РТ и истакао: "И у оба случаја његова веома примитивна тактика не допире до корена проблема. Економски проблеми које он покушава да реши су веома дубоко укорењени. Они су у игри већ пола века и неће бити решени царинама."

Трамп је представио табелу реципрочних царина које ће применити на бројне земље. "Наплатићемо им отприлике половину онога што су они и наплаћивали су нама", рекао је Трамп о свом реципрочном тарифном плану. "Дакле, тарифе неће бити потпуне реципрочне", додао је он.

Према Џонстону, у Белој кући постоји перцепција да друге земље користе САД јер америчка роба није тако добродошла другде, док су САД задржале релативно отворено тржиште.

"Трговински биланс свакако говори сам за себе, али мислим да је овде важно разумети да су САД биле вољни учесник у овом систему. Користећи долар као резервну валуту и ​​охрабрујући друге земље да стварају вишкове долара и затим их реинвестирају у САД, у америчке обвезнице, то је у суштини омогућило САД да финансира домаћу потрошњу без стварања аналитичке инфлације", рекао је.

"Мислим да није сасвим у доброј вери тврдити да су САД злоупотребљене, чак и тамо где америчка роба нема исти приступ другим тржиштима, јер је сам систем био веома користан за Сједињене Државе", додао је аналитичар.

План је изазвао брзу реакцију америчких трговинских партнера. Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен рекла је да ЕУ има "снажан план" за одговор. Кинески министар спољних послова Ванг Ји рекао је да ће Пекинг одговорити ако САД наставе да се баве "уценама".

"Мислим да ће сигурно бити доста напора међу америчким трговинским партнерима да одговоре на ово", рекао је Џонстон за РТ и истакао: "Мислим да ће Европска унија ово схватити као непријатељски потез, без сумње, мислим да ће то бити прилично болно за ЕУ. Могли бисмо да видимо трговинске ратове међу савезницима."

Откако се вратио на функцију у јануару, Трамп је увео низ царина усмерених на широк спектар увозних производа из ЕУ, Канаде и Мексика, Кине. Посебно је издвојио ЕУ због онога што он назива непоштеном трговинском праксом, укључујући високе царине на америчку робу и рестриктивне регулаторне баријере које стављају у неповољнији положај америчке компаније.

image