Економија

Бајатовић: Продужен уговор са Русијом о снабдевању гасом за три месеца

Душан Бајатовић је у Скупштини Србије изјавио да би гас, ако бисмо га увозили са немачке обале и послушали неке од аналитичара поскупео 80 одсто
Бајатовић: Продужен уговор са Русијом о снабдевању гасом за три месеца© Milos Tesic/ATAImages

Посланик Социјалистичке партије Србије и директор ЈП "Србијагас" Душан Бајатовић изјавио је данас да је уговор са Русијом о снабдевању гасом продужен за наредна три месеца и очекује да ће ускоро бити продужен до Нове године.

"Сад смо продужили, ја то још нисам објавио, иако се то већ десило, гасни аранжман за наредна три месеца, продужићемо и до Нове године ускоро", рекао је Бајатовић у Скупштини Србије где се, између осталог, расправља и о давању гаранција Републике Србије за измиривање обавеза "Србијагаса", што је опозиција критиковала.

Он је рекао да нема инвестиција без гаса и поручио да уколико се не заврше неки од наведених пројеката, попут интерконекције са Румунијом и са Македонијом, и да се појачају капацитете према Мађарској и да се заврше складишта која се те такође помињу, гас ће да поскупи за минимум 40 одсто.

"Ако га увозимо са немачке обале и послушамо неке од аналитичара, поскупеће 80 одсто. Ја мислим, ако гледате европску агенду, све те примопредајне станице и сви ти гасоводи се налазе на европској агенди и услов су, између осталог, за отварање Кластера 3. Између осталог, те примопредајне станице су услов за отварање тржишта. Све то тражи Европа", навео је Бајатовић.

Он је казао и да "Србијагас" сам финансира инвестиционе кредите, али да је неопходна гаранција државе да ће пројекат бити завршен.

"Зашто смо ишли на комерцијалне кредите? И то морате да разумете. До скоро није било кредитирања за гас, за гасну инфраструктуру, ни од Светске банке, ни од ЕБРД-а. Шта хоћете? Критикујете да дођу Кинези. Узели смо у просеку каматне стопе 2,4 одсто, на седам година. Нађите те каматне стопе у Европи да видимо да ли је то боље или лошије", рекао је Бајатовић опозицији.

Како је рекао, суштински се финансира из портфолија банака које раде на српском тржишту.

Између европске агенде и наше потребе

"Све су наше банке високо ликвидне и спремне да сарађују и са Владом и са 'Србијагасом'. Ево, сад се разрађује нови пројекат, за нови велики гасовод, 10 милијарди годишње транспорта, и знате ко ће га финансирати? Светска банка. Али до јуче финансирање од међународних институција или било које финансијске институције из Европе за гасне пројекте није било. Што то сад раде? Па хоће и они гасне електране, хоће и они да утичу на диверсификацију, они чак хоће да елиминишу руски гас, што ми нећемо", рекао је Бајатовић.

Позвао је опозицију да гледа ширу слику и да имају у виду да пројекти морају да се заврше, не зато што је то европска агенда, већ наша потреба.

"И ако желимо да имамо нормалне цене гаса, и ако желимо да имамо енергетску безбедност, господо, па ми морамо да изградимо те капацитете. То да ли ћу да уберем неки политички поен, ја то и не рекламирам. Ја вас молим да 'Србијагас' не рекламирате као предузеће које нема текућу ликвидност", рекао је Бајатовић.

image
Live