Киловате гурају и инфлација и нове тарифе: Да ли ММФ захтева још једно поскупљење струје

Промена тарифа на коју се Влада Србије обавезала у разговорима са Међународним монетарним фондом донела би ново спуштање граница за прелазак у скупљу зону, али постоји могућност и промене цене киловата у складу са инфлацијом, која је у мају била 3,5 одсто

Влада Србије обавезала се у разговору са представницима Међународног монетарног фонда (ММФ) на даље измене тарифног система, које би могле да доведу до повећања цена електричне енергије за домаћинства до краја године. То би значило спуштање граница за прелазак у скупљу зону, али постоји могућност и промене цене киловата у складу са инфлацијом, која је у мају била 3,5 одсто.

ММФ подвлачи да социјална помоћ мора бити усмерена директно угроженим породицама, уместо да се, како стручњаци из ММФ-а сматрају, кроз ниске цене струје помаже и онима који имају новца за велику потрошњу. ММФ је оценио да држава не треба "вештачки да држи ниске цене за све грађане, већ да пусти да оне на тржишту мотивишу људе на штедњу струје". 

Међу сугестијама које је мисија ММФ-а упутила Србији како би успела да реализује пројектовани раст од 2,8 процената БДП за ову годину, влада би требало да настави са реформама, а оне најболније су, као и обично, у енергетском сектору, јер се тичу свих грађана и наговештавају поскупљење струје. У Извештају ове међународне институције наводи се да цене електричне енергије за домаћинства морају да прате стварне трошкове производње и дистрибуције. Влада Србије је, према извештају ММФ-а, најавила да ће у кратком року, већ до краја августа, дати предлог реформе блок тарифа које су тренутно у примени.

Потрошња струје у Србији дели се на три различите тарифе.

Прва је зелена зона, која означава ниску потрошњу до 350 киловат-сати месечно, а ту су и цене најниже.

Друга је плава зона, која покрива умерену потрошњу у опсегу од 351 до 1.200 киловат-сати.

Трећа је црвена зона, која представља тарифу за велику потрошњу, преко границе од 1.200 киловат-сати. У овој зони се струја наплаћује по двоструко већој цени у односу на плаву зону.

Иначе, домаћинства и мали купци од 1. октобра прошле године већ плаћају струју у просеку за 6,6 одсто више, по препоруци ММФ-а. Граница између плаве и црвене зоне тада се померила са 1.600 на 1.200 киловат-часа, што значи да потрошачи који месечно троше много електричне енергије брже улазе у зону где су киловат-сати дупло скупљи.

Стручњак за енергетику Жељко Марковић каже за РТ Балкан да су овакви потези очекивани, јер ММФ већ годинама уназад тражи да се дође до комерцијалне цене струје за домаћинства и да се на тај начин ускладимо и са обавезама које имамо и у Европској унији.

"До корекције цене ће сигурно доћи, али тренутно је тешко проценити колика би она могла бити. Не очекујем да ће бити велика, имајући у виду и тренутну и претходну политику која се тиче тих цена. Поскупљења су увек била једноцифрена и цена се никад није подизала за више од 10 посто. И ова корекција претпостављам да ће бити најмање у висини инфлације, а можда и нешто више, између пет и седам одсто", сматра Марковић.

Он указује да ће промена цене зависити и од промене тарифног система и методологије која буде примењена.

"Методологија би требало да се мења, јер је донета пре двадесетак година, а сада треба уважити и нове улоге на тржишту које су се појавиле. Сада имамо и возаче електричних аутомобила и купце произвођаче, имамо мало већу улогу других актера, који нису били сагледани методологијом која се тренутно користи. Сходно томе, треба и тарифе свакако направити и ускладити да уваже и ту нову реланост", каже Марковић.

Он напомиње да постоји "струја" која вуче на ту страну да тарифе уопште не би ни требало да постоје – већ да сви потрошачи плаћају електричну енергију по истој цени, а да социјалне категорије добију повластице кроз статус енергетски угроженог купца.

"ММФ указује да је непотребно давати погодности и субвенционисати људе који имају добар стандард и могу да плате електричну енергију. Држава зато мора водити рачуна о социјалној политици и помоћи људима који не могу да плате. Тренутни обухват је неселективан, јер зелену тарифу користи и онај ко нема новца и онај ко може да плати", каже Жељко Марковић.

Мишљења стручњака су подељена, па једни сматрају да би нам честитка коју је адресирао ММФ, од ЕПС-а могла стићи већ од октобра, док неки сматрају да ће цене свакако порасти, али крајем године. То бисмо могли сазнати већ почетком септембра, јер Агенција за енергетику Србије има обавезу да нови ценовник објави месец дана пре почетка његове примене.

Народни посланик Бранко Павловић појаснио је шта ММФ тражи од Србије.

"Они ту желе неколико ствари. Прва је да ми подигнемо цене пре евентуалне приватизације Електропривреде, да не би онај који би купио, изазвао бес грађана. Под два, да наша цена не буде превише конкурентна у односу на све друге, јер један део наше повољније цене долази и због тога што имамо боље услове за набавку гаса од Руске Федерације. Трећи део је да се он бави способношћу државе да враћа дугове", упозорио је Павловић за РТ Балкан.

Верује да у опхођењу ММФ-а нема никаквих озбиљних анализа, већ да фонд делимично и жели да доведе до кризе са ценом струје, како би страни упливи имали већи потенцијал.

"Они желе да цена наше струје не буде конкурентска и да не даје предност привредним субјектима у Србији", сматра Павловић.