"Гаспромњефт" о продаји НИС-а: То је сложен процес, разговори се настављају

Генерални директор компаније Александар Дјуков је на годишњој скупштини акционара рекао да компанија тренутно води преговоре о продаји акција и да тај посао захтева време како би се постигла сагласност

Компанија "Гаспромњефт" наставља преговоре о продаји Нафтне индустрије Србије, реч је о сложеној трансакцији која захтева време, изјавио је генерални директор компаније Александар Дјуков на годишњој скупштини акционара. Он је рекао да компанија тренутно води преговоре о продаји акција.

"То је сложен посао који захтева време како би се постигла сагласност. Процес се наставља", рекао је Дјуков, преносе руски медији.

Почетком 2025. године НИС, који је у већинском власништву компаније "Гаспромњефт", уврштен је на листу санкција америчке Канцеларије за контролу стране имовине (ОФАК), а после више одлагања, у октобру прошле године су санкције ступиле на снагу. Председник Србије Александар Вучић тада је изјавио да Сједињене Америчке Државе захтевају потпуно повлачење руског капитала из НИС-а.

"Гаспромњефт" тренутно поседује 44,8 одсто акција НИС-а, а подружница "Гаспрома" још 11,3 одсто, удео Србије је 29,8 одсто, док преостали део држе мањински акционари.

Подсетимо, министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић разговарала је недавно са амбасадором Руске Федерације у Србији Александром Боцан-Харченком о сарадњи две државе у области енергетике.

Претходно је објављено да је Ђедовић Хандановић потписала Уговор између акционара са МОЛ групом у вези са будућим управљањем Нафтном индустријом Србије (НИС). Према овом уговору, како је најавила министарка, држава Србија би требало да купи додатних пет одсто акција НИС-а, а рафинерија би наредних десет година требало да ради у капацитету у којем је радила четири године пре увођења америчких санкција.

Ђедовић Хандановић је навела да је потписивањем уговора између акционара са МОЛ-ом српска страна окончала свој део посла у преговорима и да се нада да ће "Гаспромњефт" и мађарска компанија успети да дођу до договора о купопродаји НИС-а, који ће бити прихватљив и за Канцеларију за контролу стране имовине (ОФАК) Министарства финансија САД.