"Сауди Арамко": Енергетска криза није почела са Украјином, она је ту већ годинама

Еколошка, социјална и управљачка (ЕСГ) политика представња претњу глобалној енергетској безбедности, поручују из највеће светске нафтне компаније

Инвестиције у еколошке, социјалне и управљачке политике (ЕСГ), ако су потпуно пристрасне у односу на индустрију нафте и гаса, представљају претњу енергетској сигурности, рекао је извршни директор компаније "Сауди Арамко" Амин Насер.

"Што се тиче будућности тржишта капитала, ЕСГ је очигледно растући тренд. И према мом мишљењу, повећан нагласак на ЕСГ-у је потез у правом смеру", рекао је он. "Међутим, ако се политике вођене ЕСГ спроводе са аутоматском пристрасношћу у односу на конвенционалне енергетске пројекте, смањено улагање које ће уследити, имаће озбиљне последице за глобалну економију, приступачност енергената и енергетску сигурност", додао је "Арамков" извршни директор.

Цена капитала за сектор нафте и гаса порасла је због увећаних ризика, који су проузроковани ЕСГ политикама, рекао је Насер.

Како преноси специјализовани портал "ОјлПрајс", Насер је још једном упозорио на недовољно улагање у нафту и гас последњих година, наводећи да су инвестиције у производњу прошле године биле око 400 милијарди долара, односно мање од половине максимума из 2014. године.

"Примарни разлог је притисак са више страна да се обуставе сва нова улагања у нафту и гас. Притисак заснован на ономе за шта чврсто верујем да су погрешне претпоставке и аргументи", рекао је Насер и критиковао заговорнике енергетске транзиције, рекавши да они нуде нереалне погледе на то како се глобални енергетски системи могу лако надоградити и заменити нафту и гас.

"Заговорници популарног наратива о енергетској транзицији сликају утопијски свет у коме су алтернативе спремне да замене нафту и гас скоро преко ноћи", упозорио је он.

Енергетска криза у Европи је показала да алтернативно снабдевање енергентима "није спремно да преузме тежак терет глобалне потражње", додао је Насер.

Портал подсећа да ово није први пут да директор саудијског гиганта упозорава да је недовољно улагање у нафту и гас главни разлог енергетске кризе.

Енергетска криза, иако је интензивирана руском Специјалном војном операцијом, није почела са Украјином, сматра Насер.

Године недовољног улагања, недостатак резервног плана и алтернативе које нису спремне да појачају и замене конвенционалне енергенте су прави узроци енергетске несигурности, рекао је Насер.