Крајем фебруара 2023, цене нафте, природног гаса, алуминијума, бакра, челика, кукуруза, пшенице пале су испод нивоа из фебруара 2022. године. Ланци снабдевања су се стабилизовали, као и глобална равнотежа понуде и потражње, али су, зато, најновија очитавања инфлације веома забрињавајућа.
Економиста Данијел Лакаље наводи да би инфлација, да је заиста феномен "притисака трошкова" као што се наводи, до сада већ пала на жељени ниво од испод два одсто. Међутим, мерења номиналне и базне инфлације, од индекса потрошачких цена (ЦПИ) до цена личних потрошачких расхода (ПЦЕ), показују изузетно повишене нивое и растуће инфлаторне притиске.
Повећање каматних стопа Федералних резерви у САД смањило је цену роба упркос растућим геополитичким тензијама, изазовима понуде и снажном расту тражње. Повећање стопе чини скупљим складиштење, заузимање дугих позиција и финансирање маржи.
Владе више не могу да криве сукоб у Украјини или такозване "поремећаје ланца снабдевања" за инфлацију. Штампање новца изнад потражње је једина ствар која чини да цене расту усклађено. ПЦЕ индекс од 4,5 одсто у јануару 2023. са свим главним робама испод нивоа из јануара 2022. показује колико су високи инфлаторни притисци, наводи шпански економиста.
Инфлација се акумулира, а наратив покушава да нас убеди да ће смањење инфлације са осам на пет одсто у 2024. бити успех. Не. Биће то масовно уништење више од 20 одсто куповне моћи грађана од инфлације у том периоду, упозорио је Лакаље.
Међутим, повећање каматне стопе није довољно. Шири раст новца треба брзо да се смањи. До сада, у Сједињеним Државама, раст новчане масе је раван и пао је на разумније нивое у децембру 2022. Међутим, последње очитавање Европске централне банке о расту новчане масе у еврозони указује на повећање од 4,1 одсто, што је веома високо у поређењу са скромним растом брута домаћег производа (БДП) и свакако веома висок у поређењу са проценама за 2023.
Штампање новца било је превише агресивно у 2022. и можда ће требати неко време да се инфлаторни притисци ублаже до нивоа који грађане не чини још сиромашнијим.
Ланац снабдевања и украјински сукоб су нестали као изговори, али је инфлација и даље превисока. Многи учесници на тржишту желе смањење каматних стопа и раст новчане масе да би видели већа тржишта, са вишеструком експанзијом и проценом вредности. Међутим, смањење стопе је мало вероватно у овом сценарију и централне банке знају да су изазвале проблем за који ће бити потребно више времена него што се очекивало да се исправи.
Владе не могу очекивати корекцију инфлације када јавна потрошња расте, што значи већу потрошњу нових новчаних јединица кроз дефицит и дуг.
Грађани трпе ове инфлаторне притиске кроз слабљење раста реалних плата који је придодат много већим трошковима живота, јер цене незаменљивих добара и услуга – образовања, здравствене заштите, кирија и основних набавки – расту много брже него што сугерише ЦПИ.
Сви смо сиромашнији, а инфлација је нешто нижа. ЦПИ не значи ниже цене, већ само спорији темпо уништавања куповне моћи валута.
Неко ће измислити још један изговор да за инфлацију окриви било шта осим једине ствари која истовремено узрокује раст цена: штампање новца знатно изнад потражње, закључио је Лакаље.