Годину дана након почетка Специјалне војне операције у Украјини, санкције које су онемогућиле Европи да купује јефтине руске енергенте и у великој мери осакатиле њену индустрију и економију, уједно су омогућиле САД да остваре рекордне профите од продаје (далеко скупљих) нафте и гаса чланицама ЕУ и оснаже геополитичке стеге Вашингтона над Старим континентом.
Просечна количина нафте која се из САД преко мора извезе у Европу је током протеклих годину дана скочила за 38 одсто, указују подаци компаније за праћење нафтних танкера "Кплер".
До драстичне промене проузроковане западним санкцијама Москви долази након што је извоз сирове нафте из САД у ЕУ годинама кумулативно опадао, указује "Волстрит џорнал".
Европа као економски талац САД
Три највеће европске привреде - Немачка, Француска и Италија - су све биле приморане да повећају увоз америчке нафте, док је само Шпанија увезла 88 одсто више "црног злата" из САД него што је то учинила у односу на годину пре увођења санкција, додаје медиј.
Подаци "Кплера" указују да је у јануару извоз нафте из САД у Европу износио 1,53 милиона барела дневно, што је Стари континент учинило већим потрошачем америчке сирове нафте од Азије.
Извоз америчког природног гаса у Европу више су него удвостручен током прошле године, претходно је објавила Бела кућа.
"Америка се вратила у доминантан положај на коме је била 1950-их година када је светска енергетика у питању", тврди потпредседник аналитичке компаније "С и П глобал" Данијел Јергин, додавши да "амерички енергенти сада постају један од темеља европске енергетске сигурности."
Међутим, колико се Европа усрећила заменивши руске енергенте за америчке у темељима своје "енергетске сигурности" најбоље указују подаци на "Статисти", према којим је у јануару годишња просечна цена барела руске "уралс" сирове нафте износила 52 долара, док је барел америчке "Вест Тексас интермедијет" у истом периоду коштао 94,9 долара.
Само годину дана пре тога, односно у 2021. години, према "Статисти", барел "Вест Тексас интермедијета" је коштао 67,99 долара.