Швајцарска банка Креди Свис платиће 495 милиона долара како би разрешила последњи велики правни случај у вези са својом улогом у продаји стамбених хипотекарних хартија од вредности што је допринело финансијској кризи 2008. године.
Случај је покренуо правобранилац америчке државе Њу Џерси 2013. године, тврдећи да је банка Креди Свис "обманула инвеститоре и упустила се у превару у вези са понудом и продајом стамбених хипотекарних хартија", преноси Ројтерс.
Представници швајцарске банке изјавили су да је Креди Свис "потпуно способна" за овакву исплату, као и да она представља "још један важан корак у напорима банке да проактивно разреши правне и наслеђене проблеме."
Један од многих репова претходних скандала
Ова швајцарска банка је прошле године изгубила милијарде долара након колапса хеџ фонда Архегос, када је била приморана да суспендује финансије клијената у вези са угашеном инвеститорском компанијом Гринспил кепитал.
Швајцарски врховни суд је прошлог јуна прогласио Креди Свис кривом за учешће у прању новца. Власти САД тренутно воде истрагу како би сазнале јесте ли ова банка помагала клијентима да утаје имовину, док Кредит свис очекује разрешење још једног правног спора у вези са финансијским губицима, додаје Блумберг.
Главни извршни директор Улрих Кернер изјавио је крајем прошлог месеца да се банка налази у "критичном тренутку" услед припрема новог руководства за темељну реорганизацију модела пословања, чији је циљ да избави Кредит свис из тренутне незавидне позиције.
Одмах након Кернерове изјаве, Креди Свис је накратко забележила рекордно ниску вредност деоница док је ризик од задуживања дотакао историјски висок ниво.
"Превише велика да би пропала"
Неки финансијски кругови поредили су тренутно стање Креди Свис са оним у коме се банка Лиман брадерс налазила непосредно пре него што ће објавити банкрот 2008. године и тиме додатно продубити Велику рецесију с краја претпрошле деценије.
Амерички економиста Нуријел Рубини који је предвидео "пропаст" банке Лиман брадерс неколико година пре него што ће она објавити банкрот изјавио је на друштвеној мрежи Твитер да Креди Свис можда спада у банке које су "превише велике да би пропале", али и да је она "превише велика да би се спасила" уколико се не национализује.