Индекс потрошачких цена (ЦПИ) у Европи измакао је контроли, јер су цене неких основних животних намирница, попут млека и воћа, достигле рекордни ниво током прошле године, пренео је шпански "Ел Паис".
Како наводи лист, литар млека се у супермаркету у Мадриду продаје за 90 центи, у Лондону за 92 цента, у Берлину за 1,05 евра, а за 1,54 евра у Паризу.
Цена килограма јабука креће се између 1,46 евра у Риму, до 2,69 евра колико је у Бриселу.
Стопа раста ЦПИ се у јануару у ЕУ попела на 18,4 одсто на годишњем нивоу, а у чак у 14 земаља повећање је било и веће, као на пример у Немачкој, са повећањем од 20,5 одсто и Португалу, са 21,1 одсто.
У другим земљама повећање је изнад 10 одсто: у Шпанији 15,5 одсто, у Француској 14,4 одсто, а у Италији 12,6 одсто.
Повећање цена нарушило је куповну моћ грађана и отворило дебату како се суочити са проблемом и да ли неко у прехрамбеном сектору злоупотребљава ситуацију.
Стручњаци се углавном слажу да је пораст цена изазван комбинацијом више фактора.
У истраживању Унверзитета Архус из Данске наводи се да и поред пада цена електричне енергије, цене хране у Европи настављају да расту, тако да сада 52 одсто више потрошача обраћа пажњу на цене него пре пандемије, а 31 одсто више него 2020. године; 54 одсто потрошача сматра да је сукоб у Украјини главни узрок скока цена, а 48 одсто је мишљења да се повећање трошкова лоше распоређује и да је сукоб ''омогућио дистрибутерима и произвођачима да остваре већи профит'', преноси "Ел Паис".
Немачка, са највећом економијом у еврозони, једна је од земаља која највише испашта због раста цена хране. Један од узрока лежи у проблему са којим Европа покушава да изађе на крај, а то је затварање пластеника током зиме због повећане цене енергената.
Осим тога, ограничен извоз производа из Марока утицао је на несташицу воћа и поврћа у Великој Британији.
Како наводе стручњаци, све то је довело до још веће потражње за производима из Алмерије и Мурсије, такозваних воћњака Европе.
Извори Ел Паиса у прехрамбеној индустрији наводе да је производња краставаца и паприке опала, док су цене последњих месец дана порасле 120 одсто за краставце, 104 одсто за паприке и 60 одсто за парадајз, али наводе да постоје изгледи да се ситуација нормализује у наредним седмицама.