Званичници швајцарских банака тврде да су њихови богати кинески клијенти постали забринути за своју имовину након што је Швајцарска заузела чврст став по питању санкција Украјини.
"Ми нисмо само изненађени, већ и шокирани чињеницом да је Швајцарска напустила свој неутрални статус", рекао је члан управног одбора једне банке задужен за Азију, преноси "Фајненшел тајмс".
"Имамо статистичке податке да су стотине клијената који су желели да отворе рачуне код нас сада одустали од тога", рекао је он.
Како преноси тај британски лист, велики број банкара у водећим швајцарским банкама забринут је да би то могло негативно да утиче на прилив капитала из Кине, који даје значајан подстицај швајцарској економији.
"Клијенти су потезали питање санкција", рекао је један банкар. "То је дефинитивно била тема разговора током прошле године. Они су питали да ли ће њихов новац код нас бити безбедан."
Аналитичарка у Канадској краљевској банци Анке Реинген нагласила је да то представља велико питање у швајцарском банкарском сектору, који чини око 10 одсто бруто домаћег производа те земље.
"Азија значајно доприноси профитабилности швајцарских банака", рекла је она. "Ако погледате цене њихових акција, оне су тесно повезане са азијским индексима зато што велики део њихових прихода долази из тог региона, као и велики део раста зараде у управљању имовином."
Неке од швајцарских банака су већ почеле да већају како да реагују у случају драстичног погоршања односа са Кином, као и како да заштите своје кинеске клијенте.
Аналитичар швајцарске банке "Вонтобел" Андреас Вендити рекао је да банкари морају размишљају о последицама швајцарског приступа санкцијама. "То је веома битна тема на управном и извршном нивоу", рекао је он, преноси "Фајненшел тајмс". "Сви они покушавају да се припреме за оно што ће доћи следеће."
Од почетка Специјалне војне операције прошлог фебруара, Швајцарска је, заједно са Европском унијом, увела низ санкција против Русије и богатих Руса за које тврде да су повезани са председником Владимиром Путином.
Недавно заоштравање односа између Кине и Запада уплашило је многе у Швајцарској да би, у скоријој будућности, сличне санкције могле бити уведене и другој по величини светској економији.
Неименовани амерички дипломата у Берну рекао је за "Фајненшел тајмс" да његова канцеларија "помно прати" кинеску имовину у Швајцарској.
Један од швајцарских банкара са којим су разговарали новинари тог британског листа рекао је да је његова земља исхитрено реаговала против руских клијената. "У неком тренутку морамо повући линију и рећи у шта се Швајцарска неће мешати."
Швајцарска влада тврди да њена неутралност остаје на снази, као и да је увођење санкција Русији укључивало одмеравање "кредибилитет Швајцарске неутралности" и "степен руског кршења основних норми међународног права".
Министар спољних послова Игнасио Касис ипак је отворио дебату у јавности око тога шта неутралност заправо значи и отворено се заложио за "више сарадње са партнерима који деле исте ставове".
Процењује се да је у Швајцарској тренутно замрзнуто око седам и по милијарди швајцарских франака руског новца, што чини тек мањи део од имовине око 7.500 богатих Руса која се чува у швајцарским банкама, чија се укупна вредност процењује на око 46 милијарди франака.
Азија је, ипак, та која последњих деценија представља далеко значајнији извор прихода за швајцарске банке.
Швајцарска влада није објавила укупну вредност кинеске имовине у тој земљи, али се процењује да велики број богатих Кинеза има рачуне у некој од водећих швајцарских банака. Локални банкари тврде да је углавном реч о "мањим" бизнисменима, чија се имовина процењује на 10 до 50 милиона франака.
Уколико би ти људи напустили швајцарске банке, то би био велики удар на њихово пословање, пише "Фајненшел тајмс".
Други банкари са којима су новинари британског листа разговарали били су оптимистичнији. "Разговарао сам са кинеским клијентима који су били забринути у вези са усвајањем санкција у Швајцарској прошле године, али они је још увек не заобилазе."
"Прошле године, трговина између Кине и САД износила је око 700 милијарди долара - то се неће променити ускоро."