Од Давоса до Аспена, званичници америчког министарства финансија хвале невиђене размере и обим моћног економског оружја- антируских санкција, пише Џеј Њуман, виши портфолио менаџер у компанији "Елиот менаџемент" у ауторском тексту за "Њујорк пост", наводећи да би, трудећи се да обуздају Русију, САД заправо могле да у опасност доведу и свој долар.
Њуман тако додаје да се формирају коалиције земаља како би се изнашли начини да се избегну постојеће и заштити од будућих санкција, а у њиховом фокусу је баш стварање алтернатива долару као подразумеваној светској валути. Јер, ако можете да чувате своје резерве у другој валути или их претворите у физичка средства попут злата или робе, на пола сте пута до зоне безбедности, наводи овај економски стручњак.
"Иако хор стручњака и даље инсистира на томе да нема алтернативе долару, то је нетачно. Долар ће доминирати све док служи интересима оних који га користе. Једном када долар почне да доводи имовину у опасност, сигурно ће се појавити алтернативни алати за трговину. И већ јесу. Удаљавање од долара био би велики ударац међународном положају Америке. Дани када смо могли да штампамо неограничене количине валуте могли би да прођу, заједно са нашом способношћу да јефтино купујемо страну робу", пише овај економиста.
Кључни доказ да је у току нова "игра" дошао је, наводи он, са Давоса прошлог месеца, када је министар финансија Саудијске Арабије, Мохамед Ал-Јадаан, најавио да је – први пут у 48 година – највећи светски произвођач нафте отворен за трговање у валутама које нису амерички долар.
Што је потпун заокрет у односу на договор који је Ричард Никсон склопио са краљем Фејсалом пре неколико деценија - да се само долари прихватају као плаћање за нафту.
Јер, данас Кина увози 1,4 милиона барела нафте дневно из Саудијске Арабије (39 одсто више у односу на прошлу годину), што је чини највећим купцем у Краљевини. Због тога обе стране траже јефтиније алтернативе коришћењу долара за сваку трансакцију.
А осим што Саудијска Арабија бежи од долара, на самиту БРИКС-а 2022. у Пекингу, Владимир Путин је најавио и планове за проширење Шангајске организације за сарадњу (ШОС) и развој алтернативе за међународна плаћања користећи корпу валута - кинеског РМБ јуана, руских рубља, индијских рупија, бразилских реала и јужноафричких ранда. За референцу, ШОС је највећа регионална организација на свету, која представља 40 одсто светске популације и 30одсто глобалног БДП-а.
Али, нова валута је само део слике која приказује како се свет супротставља америчким санкцијама.
Кина је, рецимо, пионир на новим берзама како би померила трговину робом са западних институција као што су проблематична Лондонска берза метала и њујоршка меркантилна берза.
Чак су и Европљани ушли у акцију да би заобишли санкције САД, стварајући ИНСТЕКС да би се олакшале хуманитарне трансакције са Ираном које нису у доларима, а које нису СВИФТ. Русија је такође била заинтересована да учествује и прва трансакција је завршена у марту 2020. како би се олакшала продаја медицинске опреме Ирану за борбу против ковида.
Русија и Иран такође развијају стабилну валуту са златом, трговци нафтом већ користе дирхам УАЕ за поравнање трговине нафтом, а индијска рупија је коначно позиционирана као међународна валута.
Уз то, иако кинески систем прекограничног међубанкарског плаћања (ЦИПС) обрађује само 15.000 трансакција дневно, он незаустављиво расте, а Русија нуди сопствени систем за пренос финансијских порука како би омогућио корисницима да заобиђу СВИФТ.
Чак се и швајцарска Банка за међународна поравнања "Хитлеров банкар" упушта у акцију, стварајући линију ликвидности у за подршку централним банкама које доприносе у временима кризе. До сада су се претплатиле централне банке Чилеа, Хонг Конга, Индонезије, Малезије и Сингапура.
"У 21. веку, вредност валуте, укључујући и долар, постаће све конкурентнија. Ако постоји мања потражња за доларима, вредност долара ће опасти. Није сувишно замислити да САД доживљава дужничку кризу јер се нико не појављује да купи њене обвезнице. Амерички долар ће постати само још једна валута, међу многима. И на крају, ако долар изгуби свој сјај, нестаће и способност САД да пројектују моћ", закључује Њуман.
Да би се то спречило, сматра он, САД морају, иако наставе да подржавају савезнике попут Украјине, смањити број стратешких непријатеља. Можда најтеже од свега Америка ће морати да доведе у ред економију у својој кући "тако што ће једном заувек коначно схватити како да живи у оквиру својих могућности".