Франак изгубио магију: Крах "Креди Свиса" срозао имиџ швајцарске валуте

"Швајцарац" који је годинама словио за сигурну валуту, сада је уздрман сломом познате банке

Швајцарски франак није оправдао своју репутацију сигурног уточишта током колапса "Креди Свиса", пошто су инвеститори потражили сигурну луку негде другде, подигавши на тај начин вредност злата у швајцарским трезорима али не и националне валуте.

Менаџери новца решили су се "швајцараца" најбрже у протекле две године уочи УБС-овог драматичног преузимања "Креди Свиса", пише Ројтерс.

Швајцарски франак, који се често користио као уточиште у временима тржишног стреса или нестабилности, изгубио је 0,9 одсто своје вредности у односу на долар 13. марта.

Истовремено, вредност јапанског јена, који се такође сматра уточиштем у немирним временима, порасла је 2,6 одсто у односу на долар. Откако су се 9. марта појавили проблеми у "Силикон вели банци" јен је ојачао за 5,5 одсто у односу на долар.

Вредност злата, још једног традиционалног сигурног уточишта, порасла је за више од пет одсто у недељи после 13. марта на више од 2.000 долара по унци, што је највиши ниво у последњих годину дана, док су државне обвезнице забележиле неке од највећих прилива у деценијама.

"То дефинитивно има везе са дешавањима у банкарском сектору", рекла је Ројтерсу Кирстин Кундби-Нилсен, аналитичар у Банци Данске.

Швајцарска национална банка (СНБ) је у недељу организовала уговор вредан три милијарде долара за УБС да купи ривалски "Креди Свис", уз огромну гаранцију од до 260 милијарди долара, трећину националне производње земље, уз подршку државне и централне банке.

"Да није 'Креди Свис' већ било која друга европска банка упала у невоље, видели бисте да швајцарски франак нагло расте јер би то било сигурно уточиште за европски ризик", рекао је Франческо Песоле, стратег у ИНГ-у.

Историјски, вредност "швајцарца" расла је у временима кризе, од напада на САД 2001. преко финансијске кризе 2008, дужничке кризе у еврозони 2011-2012. и потом у јеку пандемије.

Дуга историја политичке неутралности Швајцарске, али активна интеграција у глобалну економију, такође је помагала земљи да пружи уточиште у временима појачаних геополитичких тензија.

Ситуација се сада променила и аналитичари не могу са сигурношћу да кажу да ли ће овај сценарио имати ограничене последице по франак у догледној будућности.