Кина чини трећину светског економског раста, са Русијом лидер у глобалном трговинском суфициту

Кинеско тржиште чиниће ове године трећину глобалног економског раста, а Кина је заједно са Русијом прошле године била лидер у трговинском суфициту

Предвиђено је да ће Кина дати значајан подстицај светској економији, чинећи око трећине глобалног раста 2023. године, рекла је директорка Међународног монетарног фонда (ММФ) Кристалина Георгијева.

"Снажан опоравак значи да ће Кина чинити око једну трећину глобалног раста 2023. године, што ће помоћи светској економији", рекла је Георгијева на Кинеском развојном форуму 2023. у Пекингу.

Анализа ММФ-а је показала да повећање кинеског бруто домаћег производа (БДП) за један процентни поен доводи до раста БДП-а од 0,3 процентна поена у просеку других азијских економија, рекла је Георгијева, назвавши ово "добродошлим повећањем".

Очекује се да ће БДП Кине ове године достићи пет процената, према плану друштвеног и економског развоја земље.

У међувремену, неки стручњаци имају оптимистичније погледе на економски раст Кине. Чен Фенгинг, бивши директор Института за светске економске студије при Кинеском институту за савремене међународне односе, рекао је за "Спутник интернешенел" да би БДП земље могао да порасте за шест одсто 2023. године, али је Пекинг одлучио да овај амбициозни циљ не ставља у план, пошто је прошлогодишња стопа раста била испод званичне прогнозе од 5,5 одсто.

Стопа раста кинеског БДП-а износила је три процента у 2022. години у односу на претходну годину као резултат вишеструких епидемија ковида и турбулентног глобалног пејзажа. БДП земље у 2022. износио је 121,02 билиона јуана (17,95 билиона долара).

У међувремену, прорачуни "Спутник интернешенела" показали су да су Кина и Русија постале светски лидери у трговинском суфициту 2022. године, оборивши сопствене рекорде по овом показатељу.

Кинески трговински суфицит порастао је за 30 одсто прошле године на рекордних 877,6 милијарди долара, показују подаци. Русија је повећала свој суфицит 1,7 пута током године на рекордних 333,4 милијарде долара, померивши се на друго место међу великим економијама.

Саудијска Арабија, која је имала највећи трговински суфицит од 2012. од 221,3 милијарде долара, заузела је треће место.

Апсолутни лидер у расту трговинског суфицита у 2022. била је Канада, где је индекс скочио 4,8 пута — са 3,65 милијарди долара на 17,45 милијарди долара. Истовремено, једина земља која је прошле године успела да пређе са трговинског дефицита на суфицит била је Нигерија.

Као резултат тога, 26 великих економија забележило је трговински суфицит од 2,45 билиона долара у 2022. години, у поређењу са 32 земље са 2,1 билиона долара годину дана раније.

Студију је спровео "Спутњик" на основу података националних статистичких агенција 60 највећих светских привреда.