Стари светски поредак када је у питању нафта нестао је, док се нови глобални поредак убрзано развија. Његове последице сада тек почињу да се осећају, али ће постати све уочљивије у наредним месецима, пише "Форбс".
У чланку у којем се анализира стање и промене на тржишту нафте после увођења санкција ЕУ и Запада на овај руски енергент, аутор Дејвид Блекмон подсећа на своје предвиђање с почетка ове године да ће у септембру Саудијска Арабија, по његовом виђењу, постати нова чланица БРИКС-а, што је само сигнал нестанка старог нафтног светског поретка.
Руски министар енергетике Николај Шулгинов изјавио је да је Русија успела да преусмери сву нафту за извоз која је под западним санкцијама "пријатељским земљама" и да нема пада у продаји овог енергента.
Велику улогу у постизању тог циља, да упркос санкцијама не дође до пада извоза, одиграле су земље партнери Русије из БРИКС-а, организације чије су чланице осим Москве, још и Кина, Бразил, Индија и Јужна Африка, наводи "Форбс". Забележен је рекордни извоз између чланица БРИКС-а, као и озбиљно интересовање већег броја земаља да се придруже организацији.
Индија је била највећи купац руског "урала" у марту, око 50 одсто руског извоза отишло је у ову земљу. Заменик руског премијера Александар Новак изјавио је да је руска продаја Индији порасла 22 пута током прошле године.
Подсећа се и на извештај Ројтерса с почетка марта у којем је, позивајући се на податке о праћењу бродских испорука, наведено да ће кинески увоз руске нафте преко мора достићи нови рекорд овог месеца. Према неким проценама овог месеца ће готово 43 милиона барела руске нафте завршити у Кини, док је претходни рекорд из јуна 2020. био 42,48 милиона барела.
Ново савезништво унутар БРИКС-а, организације основане 2001. године није изненађујуће. Не само да ниједна од земаља чланица није подржала западне санкције Русији, већ имају вишегодишњу сарадњу унутар саме организације која се све више позиционира као геополитичка алтернатива Г7.
БРИКС је 2014. године основао Нову развоју банку као алтернативу Светској банци и Међународном монетарном фонду. Истовремено, организација је основала посебну врсту аранжмана којим помаже чланицама да се изборе с враћањем дугова.
У недавном интервјуу за "Вион њуз" министарка спољних послова Јужне Африке Наледи Пандор рекла је да постоји огромно интересовање за придруживање БРИКС-у, као и да има 12 писама заинтересованих земаља тренутно на свом радном столу. Међу њима су, по речима Пандор, Саудијска Арабија, Уједињени Арапски Емирати, Египат, Алжир, Аргентина, као и Мексико и Нигерија.
Последњих месеци ниједна земља није показала веће интересовање да послује са БРИКС-ом од Саудијске Арабије. У марту прошле године, "Волстрит џорнал" известио је да је Саудијска Арабија разматрала са Кином да део своје нафте продаје Пекингу у јуанима. Такав потез пореметио би вишедеценијски нафтни поредак заснован на америчком долару, тачније "петродолару" као валути која се користи за међународну трговину нафтом од 1973.
На јануарском пословном форуму у Давосу, саудијски министар финансија Мохамед Ал-Џадан рекао је новинарима да је његова земља отворена да тргује и у другим валутама, а не само у доларима.
Истиче се да Саудијска Арабија и Кина додатно јачају своје односе у овој години, а један од најуочљивијих показатеља растућих добрих односа је успостављање дипломатских односа Ријада и Техерана и преговори две земље којима је домаћин била Кина, а не САД.
Економске везе Ријада и Пекинга доживеле су нови процват овонедељном најавом потписивања два нова уговора с Кином који ће резултирати тиме да ће Кини бити испоручивано 690,000 барела нафте дневно из Саудијске Арабије. То је највећи уговор две земље од посете кинеског председника Си Ђинпинга Ријаду прошлог децембра.
С друге стране, Бајденова администрација верује да није потиснута са Блиског истока. Портпарол за националну безбедност Џон Кирби одбацио је такву идеју, додајући да је Саудијска Арабија обавештавала Бајденове званичнике о развоју догађаја и напретку преговора.