Цене нафте у Азији порасле су након што је комитет организације земаља произвођача нафте ОПЕК+ потврдио информацију о добровољном смањењу производње од 1,66 милиона барела на дневном нивоу.
Цена фјучерса нафте Брент порасла је за 41 цент, или 0,5 одсто, на 85,34 долара по барелу. Америчка ВТИ нафта поскупела је за 41 цент или 0,5 одсто,на 80,83 долара по барелу.
Претходно су вредности обе врсте нафте скочиле за више од шест одсто, након најаве ОПЕК+ која је уздрмала тржиште.
Земље формата ОПЕК+, укључујући Русију, саопштиле су 2. априла, да ће од следећег месеца смањити производњу за више од милион барела дневно, што ће трајати до краја 2023. Трговци су, пак, очекивали да ће ОПЕК+ одржати стабилну производњу црног злата.
Како је најављено, Русија и Саудијска Арабија свешће производњу за 500 хиљада барела дневно, Казахстан за 78 хиљада, Уједињени Арапски Емирати за 144 хиљаде, Оман за 40 хиљада, Кувајт за 128 хиљада, Ирак за 211 хиљада и Алжир за 48 хиљада барела дневно.
ОПЕК+ је прошлог октобра одлучио да смањи производњу за два милиона барела дневно, што значи да је она сада смањена за укупно 3,66 милиона барела.
Према саудијском министарству енергетике, ово смањење производње је "превентивна мера", неопходна због стабилизације тржишта, преноси АП.
Бела кућа је саопштила да је одлука ОПЕК+ непромишљена, и додала да ће Сједињене Америчке Државе радити с произвођачима и потрошачима фокусирајући се на цене бензина.
САД су раније позвале Саудијску Арабију и друге савезнике да повећају производњу нафте будући да настоје да оборе цену овог енергента и тако смање руске приходе од извоза нафте.
Председник "НС трејдинг" Хиројуки Кикукава рекао је да је пажња тржишта усмерена на изгледе за будућу потражњу.
"Краткорочно се очекује да ће потражња порасти током летње сезоне, а веће цене нафте могле би да појачају инфлаторне притиске и продуже повећање каматних стопа у многим земљама, што би могло да умањи тражњу", рекао је.