Стручњак "Џеј Пи Моргана" упозорава: Ово је затишје пред буру

Акције би могле да падну на прошлогодишњи минимум

Стратег "Џеј Пи Моргана" Марко Колановић упозорава да ће ризици који су подстицали овогодишњи раст акција вероватно ослабити, а да ће хаос на банкарском тржишту, нафтни шокови и успоравање раста гурнути акције ка најнижим вредностима из 2022.

"Фед је показао да нема намеру да смањи каматне стопе ове године, али ризична средства показују раст без преседана, са европским акцијама којима се тргује близу историјских максимума, а америчке акције опоравиле су се од недавних губитака", навео је Колановић у белешци клијентима. "У наредним месецима, очекујемо преокрет у осећању ризика и поновни повратак тржишта на прошлогодишњи минимум.".

Према његовом мишљењу, приливи у акције у последњих неколико недеља "немају смисла" и углавном су вођени систематичним инвестицијама, притиском на тржиште који је кратко трајао и падом Цбое индекса волатилности (ВИКС, VIX).

Пад ВИКС-а испод 20, нивоа који је повезан са мање стресним периодима, сугерише да инвеститори верују да ће банкарска криза бити обуздана у блиској будућности. Међутим, Колановић садашњу тржишну позадину описује као "затишје пред олују".

Један од највећих прошлогодишњих оптимиста са Волстрита, Колановић је од тада променио своје мишљење, смањивши своју алокацију капитала средином децембра, јануара и марта због благих економских изгледа ове године, пише "Блумберг".

Акције су ове године остале отпорне упркос растућим каматним стопама које су умањиле корпоративне профите, успориле раст и покренуле низ колапса банака у САД и иностранству. Референтни С&П 500 порастао је седам одсто у првом тромесечју након што је пао за скоро 20 процената у 2022. години, док је раст технолошких акција гурнуо Насдак 100 на 20 одсто од почетка јануара.

Технолошке перформансе су недавно постале још снажније јер трговци повећавају опкладе да ће проблеми банкарског система навести Федералне резерве да закоче своју кампању заоштравања.

Фјучерси на америчке акције у уторак су били стабилни, са уговорима на С&П 500 за мање од 0,1 одсто, док су они на Насдак 100 пали за 0,2 одсто до 3:51 ујутру у Њујорку.

"Вреди напоменути 'клавирску' природу осећаја ризика, где су рестриктивне стопе довеле до проблема за различите трговине, а повлачење зарада које је уследило ублажило је део стреса", написао је Колановић. "Иако централне банке и даље комуницирају, постоји основа за борбу против инфлације и супротстављање претпоставкама тржишта о смањењу, тако да изворни извор стреса, стопе које су дуже време високе, могу поново да се појаве."