Професор финансија на Универзитету у Чикагу и бивши главни економиста Међународног монетарног фонда (ММФ) Рагурам Раџан, који је предвидео глобалну финансијску кризу пре више од деценије, упозорио је да је након спасавања "Силикон вели бенк" и "Креди свис" банкарски систем на путу ка додатним превирањима.
Акције банака су пале након кризе у "Силикон вели бенк" и "Креди Свис", али су централне банке наставиле да пооштравају политику за обуздавање инфлације.
Раџан, који је такође био гувернер Резервне банке Индије, рекао је да је деценија јефтиног новца и поплава ликвидности из централних банака створила "зависност" и крхкост унутар финансијског система, док истовремено "одлучујући фактори пооштравају политику".
Раџан је рекао да се нада најбољем, али и да очекује да би се могло десити још тога, делом зато што је нешто од онога што смо видели, како каже, неочекивано.
"Постоји забринутост да је јефтин и лако доступан новац и висока ликвидност током дугог периода стварају перверзне подстицаје и перверзне структуре које постају крхке када све преокренете.
Раџан је истакао да националне банке брзо мењају ултраблаги став који су заузеле у деценији након финансијске кризе.
"Тај осећај да су ефекти преливања монетарне политике огромни и да се њима бави обична супервизија једноставно нам је избегао из ума у последњих година", рекао је Раџан, додајући да су комерцијалне банке рањиве на стезање каиша након што су централне банке "преоптеретиле систем ликвидношћу".
"Систем смо учинили зависним јер смо га преплавили ликвидном имовином са ниским приносом, а банке нису знале шта да раде са тим. Морале су да пронађу начине да зараде на њему, а то их чини рањивим на повлачење ликвидности", закључује бивши главни економиста ММФ-а.
Док је био главни економиста ММФ-а 2005. године, Раџан је издао упозорење о банкарском сектору уочи глобалне финансијске кризе, што је навело бившег америчког министра финансија Ларија Самерса да га назове "ексцентриком".
Раџан добио признања за управљање индијском економијом док је био на челу централне банке од 2013. до 2016. године а данас је професор на пословној школи Бут Универзитета у Чикагу.