Зараде банака на Волстриту у паду због кризе

Профит банака ће бити погођен новим тешким периодом за активности на тржишту капитала, а неки аналитичари предвиђају и смањење прихода од трговања акцијама. Сви банкарски аналитичари се слажу око прогнозе успоравања економије САД

Већина банака са Волстрита ће вероватно пријавити нижу кварталну зараду и суочиће се са лошијим изгледима до краја године, што је последица банкарске кризе и успоравања привреде, преноси "Ројтерс".

Такође, ове прогнозе угрожавају профитабилност банака, а очекује се да ће зараде од акција шест највећих америчких банака бити мање за око 10 одсто у односу на пре годину дана, показују процене аналитичара.

Олакшан приступ јефтиним депозитима за веће банке вероватно је повећао њихов нето приход од камата, сматрају аналитичари, пошто су после колапса "Силикон вели бенк" штедише бежале од мањих кредитора.

Зарада "Џеј Пи Морган", највеће америчке банке, била је знатно већа него зарада других банака, тврде аналитичари.

Утицај на кредитирање и економију САД

Међутим, строжи финансијски услови и успоравање економије значе да се банке суочавају са перспективом погоршања кредитирања, приморавајући их да додају резерве за потенцијалне губитке.

"Очекујемо тешку сезону када је реч о зарадама за банке", рекао је Дејвид Чијаверини, банкарски аналитичар у агенцији "Ведбуш секјуритији", додајући да ће руководства банака постати дефанзивна и да ће банке примењивати мере ликвидности које би могле да доведу до смањења нето прихода од камата.

Такође, профит банака ће вероватно бити погођен новим тешким периодом за активности на тржишту капитала, а неки аналитичари предвиђају и смањење прихода од трговања акцијама.

Зарада "Голдмана" могла би да падне чак за петину, услед проблема са смањењем профита у четвртом кварталу.

Шест банака је одбило да коментарише предстојеће резултате и прогнозе.

Када каматне стопе расту, банке зарађују више новца на отплати камата него што га исплаћују штедишама.

"Ове године ће и даље бити постепеног повећања резервисања, посебно за комерцијалне некретнине и потенцијално потрошачке кредитне картице," рекла је Ана Арсов, шефица тима у рејтинг агенцији "Мудис инвесторс сервис", додајући да она очекује и успоравање кредитирања у разним областима.

Инвеститори ће пажљиво прегледати билансе банака како би утврдили који су зајмодавци током мартовске банкарске кризе привукли или изгубили депозите, што ће значајно утицати на кредитирање и економију САД.

Резултати ће дати јаснију слику о томе како зајмодавци могу да финансирају банкарске операције и да ли имају довољно залиха да се носе са новим шоковима на тржиштима.

"Забринутост због банкарског капитала и нивоа ликвидности ће вероватно трајати барем наредних неколико месеци", рекао је Генадиј Голдберг, амерички стратег за каматне стопе у "Ти Ди секјуритис".