Кина је у априлу забележила трговински суфицит од 82,0 милијарде евра, саопштила је Главна царинска администрација Народне Републике Кине. Овај резултат није у складу са претходним очекивањима тржишта, која су предвиђала скромнији раст од 65,1 милијарде евра.
Трговински биланс Кине је значајно бољи од од истог месеца прошле године, када је забележен нижи суфицит од 45,0 милијарде евра. Извоз је у априлу порастао за 8,5 одсто у односу на исти месец прошле године, док је увоз опао за 7,9 одсто.
Кина је остварила суфицит спољнотрговинске размене и са САД у износу од 27,0 милијарде евра, што је пораст у односу на март, када је суфицит износио 25,1 милијарде евра.
Економиста из Кине из компаније Капитал Економикс, Зичун Хуанг, сматра да ће извоз из Кине и слабити током године због слабе потражње у свету, преноси "Ројтерс". Она ипак очекује да ће очекивани раст кинеске потражње подстаћи увоз.
Аналитичари сматрају да строга монетарна политика која се у свету спроводи скоро 18 месеци представља сметњу за опоравак кинеске и светске привреде.
Проблем за Кину су и економске потешкоће њених трговинских партнера.
Кинески економски резултати у првом кварталу су донели делимично олакшање, али они истовремено одражавају сумњу у даљи раст потражње због слабости тржишта са некретнинама, спорог раста цена и пораста штедње у банкама. Британска агенција подсећа да Кина за ову годину предвиђа скромнији раст БДП-а од 5,0 одсто.