Немачке акције расту претходних месеци упркос инфлацији, рату и климатској кризи, али главни економиста "Комерцбанке" Јорг Крамер каже да је све мање оптимистичан у погледу будућности.
Његов песимизам је, како наводи, поткрепљен подацима о поруџбинама, које је немачка индустрија примила у марту, а које су значајно пале - за више од десет одсто у односу на фебруар. Он je истакао да се мора имати у виду, да чак ни та статистика није право мерило, јер су уврстили и поруџбине које су заостале још из уговора током пандемије, које су у великој мери тек сада статистички обрађене, што значи да би без тих података пад поруџбина био још већи.
"То је интензивно, сада видимо јасан опадајући тренд. Економски подстицај са ове стране јењава. Ипак, многи аналитичари настављају са добрим корпоративним приходима из првог квартала и у будућности. Док су пре три месеца још очекивали да ће корпоративни профити пасти за три одсто за целу годину, сада заправо претпостављају стагнацију", наводи главни економиста "Комерцбанке".
Крамер, међутим, каже да је за њега прогноза да ће привреда стагнирати до краја године, уместо да забележи пад, превише оптимистична идеја.
Сматра да би сектор некретнина могао доживети најјачи удар, а то сигурно не уноси оптимизам, јер је познато да су управо некретнине "погурале" претходну глобалну кризу 2008. године. Он је истакао да и даље постоји стрес у систему због раста каматних стопа и додао да очекује да ће тако и остати и у наредном периоду.
Немачка је на ивици рецесије - индустријска производња погоршала се усред пада потражње за робом, а једино што "вади" највећу економску силу Европе је раст услужног сектора. Како преноси "Блумберг", економска активност земље убрзала се у мају захваљујући бољим перформансама сектора услуга, али је производна активност смањена услед даљег пада потражње за робом и одустајања од руских енергената.