Економија

Фалсификују се и прашак и шампон: Како препознати фалш производ?

Цена је, иначе, један од индикатора који користе тржишни инспектори, место продаје je други, као и квалитет производа и амбалажа
Фалсификују се и прашак и шампон: Како препознати фалш производ?www.globallookpress.com

Тржишна инспекција запленила је 22,5 тона лажног детерџента за веш "аријел", као и 110 литара шверцованог концентрованог инсектицида. Главни тржишни инспектор Александар Адамовић je рекао за РТС да се прашак фалсификовао у Турској, одакле води порекло и додао да је недавно разбијен и ланац производње и продаје лажног популарног шампона.

Он је навео да тржишна инспекција посматра кретања на тржишту и да су имали сумње да је производ који се продаје по нижим ценама фалсификован.

Цена је, иначе, један од индикатора који користе тржишни инспектори, место продаје je други, као и квалитет производа и амбалажа. То је нешто што тржишни инспектори посматрају када желе да установе да ли је реч о фалсификованом или кривотвореном производу.

"Будући да имамо дугогодишњу сарадњу са носиоцима права интелектуалне својине и да су код нас процедуре детаљно утврђене, ми смо контактирали компанију која је подносила захтев за заштиту права интелектуалне својине и нама је у том смислу потврђено да је тај прашак апсолутно фалсификован. Он је дошао из Турске, али то не значи да су сви контингенти тог прашка који долазе из Турске фалсификовани", објашњава инспектор.

Додаје да се квалитет производа процењује детаљним хемијским анализама. Међутим, овде се не говори о томе да ли је овај прашак квалитетан или није квалитетан.

"Сваки фалсификовани производ носи одређени ризик. Тај ризик је по безбедност, здравље и живот људи, без обзира да ли је производ квалитетан или није. Ви у том случају када фалсификујете неки производ, учествујете у некој врсти криминала, да ли је он организован или не. Ако купујете фалсификовани производ, ви помажете том криминалу", упозорава Адамовић.

Истиче и да можда нека копија делује као оригинал, али да то не значи да испуњава све стандарде које тај производ мора да има да би се налазио на српском тржишту. Срећом, истиче, код нас постоје стандарди, јер су прописи у Србији усклађени са прописима Европске уније и зато је борба против кривотворења или фалсификовања производа на веома високом нивоу.

Истакао је да је у конкретном случају реч о продавници, али да неће да наведе о којој продавници је реч, јер није постојала намера да фалсификују. Истиче да се тај прашак сада не налази на тржишту.

"Овај контингент и још неки контингенти се не налазе на тржишту", прецизирао је главни тржишни инспектор.

Оно што је задатак инспекције је да сада усмери пажњу да на местима на којима се иначе појављују кривотворени производи обаве контроле и да дођу до података да ли су ти производи фалсификовани или не. Посебно истиче да је најделотворнија мера у овом случају склањање фалсификоване робе с тржишта.

"Ми знамо ко је купац, али купац у тренутку куповине је био апсолутно савестан. Међутим, десило се да се тај прашак фалсификовао у Турској, одакле води порекло", додаје Адамовић.

Одузет шверцован инсектицид, лажан текстил и шампон

Истог дана на подручју Руме је заплењено 110 литара шверцованог концентрованог инсектицида за запрашивање различитих воћарских и повртарских култура.

"Та количина би покрила 400 хектара и то је озбиљна површина. Буквално смо с тржишта склонили шверцован производ који ни под којим условима не би смео да се нађе на тржишту Србије", истиче инспектор.

Адамовић наглашава да је протекле седмице било одузимања фалсификоване текстилне робе у вредности од 100.000 евра. Посебно су, каже поносни на разбијање ланца производње и продаје фалсификованог популарног шампона.

image