Америчке државне обвезнице су кључни стуб глобалног финансијског система, али постоје знаци да би, као непланирана последица раста америчких каматних стопа, заинтересованих купаца могло да понестане.
За сада нико није у паници. Али тржиште обвезница је у последње време показало ниво нестабилности какав није виђен од почетка кризе повезане са пандемијом 2020. године, када су Федералне резерве смањиле каматне стопе на нулу и купиле 1 билион долара фондова и друге финансијске имовине како би глобални финансијски систем наставио да функционише, преноси "Вашингтон пост".
Највиши владини званичници су последњих недеља признали да поремећај функционисања тржишта државних обвезница САД ризикује да изазове скок у трошковима задуживања савезне владе и шири преокрет на финансијским тржиштима, због чега су почели да предузимају превентивне кораке.
"Веома смо пажљиво пратили тржиште", рекла је министарка финансија САД Џенет Јелен, наглашавајући да тржиште за сада наставља да функционише нормално. "Наравно, кључно је да настави добро да функционише."
Министарство финансија ставило је на аукцију обвезнице за плаћање владиних операција, ефективно позајмљујући новац од инвеститора у замену за гаранцију отплате са каматама. Ове обвезнице су кључне за здрав финансијски систем, јер се друга, ризичнија имовина — акције и корпоративне обвезнице — процењују у односу на трошак Трезора.
Али како се централне банке попут Федералних резерви ангажују у једној од највећих кампања за повећање каматних стопа у последњих неколико деценија, потражња за обвезницама америчке владе које су већ у оптицају је делимично опала зато што већина тог дуга носи ниже каматне стопе од обвезница које се издају данас. То би могло значити презасићеност јефтиним дугом са ниским приносом са мало купаца.
До сада није било ванредних ситуација, али тржиште обвезница привлачи све већу пажњу услед страха да, како ликвидност нестаје широм света, можда у неком тренутку неће бити довољно купаца дуга које је издала америчка влада. Са падом цена, приноси на 10-годишње трезорске обвезнице су већ порасли са мање од 1,5 одсто на отприлике 3,8 одсто ове године.
Недостатак купаца могао би да изазове домино-ефекат тако што ће снизити цену обвезница, упозоравају неки економисти и аналитичари. Панична распродаја америчких државних обвезница могла би да изазове пустош на тржиштима – дајући инвеститорима полугу да захтевају већи принос или принос на куповину својих обвезница. То би значило веће цене за све врсте финансијских инструмената везаних за те стопе. То би такође повећало трошкове Владе САД за финансирања њеног дуга.
Стручњаци су изнели и друге забринутости. Нови прописи донети након финансијске кризе 2008. обесхрабрили су банке да делују као посредници захтевајући од њих да држе већи капитал како би покрили потенцијалне губитке по државним хартијама од вредности. Поред тога, Федералне резерве и друге централне банке или продају средства или их више не реинвестирају, у склопу својих покушаја да охладе привреду и изборе се са инфлацијом.
А недавна паника у Британији због њеног државног дуга додатно је појачала забринутост да би се слична паника на тржишту могла појавити и у САД.
Многи економисти и финансијски аналитичари кажу да би забринутост због слабости тржишта могла бити пренаглашена, посебно за сада, пошто се здравим нивоима државних обвезница САД — у вредности од око 600 милијарди долара — и даље тргује сваког дана.
Ипак, растуће каматне стопе на обвезнице могу нашкодити америчкој економији и влади, а да не изазову катастрофу. Ако приноси на обвезнице морају да порасту да би привукли инвеститоре, капитал ће се слити у државни дуг — и то из продуктивније употребе, као што је корпоративни дуг који подстиче инвестиције.
"Кризни сценарио је масовна распродаја тих обвезница са ниским приносом одједном. То би био сценарио глобалне финансијске кризе“, рекао је Марк Голдвајн, виши потпредседник за политику у Комитету за одговорни федерални буџет, истраживачком центру са седиштем у Вашингтону. "Али мислим да је то мало вероватно. ... Вероватнији сценарио је да ће то бити веома скупо за америчку владу и веома скупо за америчку економију."