Катар је спреман да потпише други велики уговор за снабдевање течним природним гасом (ЛНГ) с кинеском државном компанијом која настоји да обезбеди дугорочне споразуме с једним од највећих светских извозника ЛНГ-а.
"Чајна нешенел петролеум корпорејшн" (ЦНПЦ) и "Катар енерџи" потписаће 27-годишњи споразум, што значи да ће Кина годишње куповати четири милиона тона ЛНГ-а од заливске државе, преноси "Фајненшел тајмс".
ЦНПЦ ће, такође, преузети пет процената удела у једном погону за црпљење ЛНГ-а у катарском пројекту проширења капацитета на Северном пољу, највећем светском резервоару природног гаса, као партнер у заједничком улагању.
Очекује се да ће након проширења на Северном пољу Катар годишње производити, уместо досадашњих 77 милиона тона, чак 110 милиона тона до 2025. и 126 милиона тона две године касније.
Нови катарско-кинески споразум се склапа само седам месеци пошто је кинески "Синопек" постигао сличан 27-годишњи уговор с компанијом "Катар енерџи", који је тада окарактерисан као "најдужи споразум о снабдевању гасом у историји ЛНГ индустрије".
Катарски министар енергетике Сад ел Каби рекао је за "Фајненшел тајмс" да очекује да ће до краја године потписати дугорочне уговоре и са "неколико европских земаља", тј. да је "Катар енерџи" близу склапања уговора с Великом Британијом, Француском и Италијом.
"Били смо и јесмо у преговорима с различитим компанијама на тему снабдевања Уједињеног Краљевства гасом и очекујем да ћемо до краја године склопити уговор. Сто посто ћемо склопити неколико уговора с европским државама пре Нове године", рекао је Ел Каби, који је и извршни директор "Катар енерџија", иначе власника терминала Саут хук у Велсу.
"Катар енерџи" је постао нарочито популаран у одвикавању Старог континента од руских енергената, али се испоставило да се европске државе тешко прихватају дугорочних уговора на којима Катар инсистира не би ли осигурао сопствену финансијску будућност.
Највећи део катарског ЛНГ-а се испоручује у Азију, али је Ел Каби рекао да се нада да ће у будућности бити равномерније подељен између истока и запада како би заливска држава имала уплива на различита тржишта.
Додао је да је задовољан што су цене гаса ниже од оних рекордних забележених 2021. године, али и упозорио да би могле да скоче уколико се светска економија опорави.