Економија

Саудијска Арабија шаље импозантну делегацију на предстојећи "летњи Давос" у Кини

Посета саудијске делегације која укључује већи број министара на "Годишњи сусрет нових шампиона" у Тјенцину долази у тренутку када Ријад и Пекинг настоје да нађу алтернативу западним инвеститорима и пословним партнерима, пише "Фајненшел тајмс"
Саудијска Арабија шаље импозантну делегацију на предстојећи "летњи Давос" у Киниwww.globallookpress.com © Xie Huanchi/XinHua

Саудијска Арабија ће послати једну од највећих званичних делегација на овонедељни "летњи Давос" у Кини, у оквиру продубљивања сарадње између Ријада и друге највеће економије на свету.

Делегација ће се састојати од 24 члана, међу којима ће бити шест министара и заменика министара, а предводиће је министар економије и планирања Фајсал Алибрахим и министар комуникација и информационих технологија Абдулах Алсваха, преноси "Фајненшел тајмс".

Одлука да пошаље овако импозантну делегацију на "Годишњи сусрет нових шампиона", који ће се у организацији Светског економског форума одржати у кинеској луци Тјенцин од 27. до 29. јуна, такође долази у тренутку када и Ријад и Пекинг настоје да нађу алтернативу западним инвеститорима и пословним партнерима, напомиње британски лист.

Саудијска Арабија је највећи кинески снабдевач нафтом, а Кина је главни трговински партнер краљевства. Вредност билатералне трговине Ријада и Пекинга је у 2022.  износила 116 милијарди долара, што представља пораст у односу на 87 милијарди у 2021. години.

Док се Пекинг суочава са затезањем односа са Вашингтоном око Тајвана и америчким ограничавањем извоза технологије, саудијски принц Мохамед бин Салман, у оквиру програма "Визија 2030", настоји да прошири економију своје земље од тешке индустрије и здравства до гејминга и туризма, и да ојача трговину са Азијом, а посебно Кином.

Највећи кинески произвођач челика "Баову стил" најавио је прошлог месеца да ће у оквиру овог пројекта купити удео од 50 одсто у пројекту са "Сауди арамком" и Јавним инвестиционим фондом Ријада, који је процењен на 437,5 милиона долара.

"Имајући у виду величину арапског тржишта, а поготово саудијског, овај тренд иностраних инвестиција може бити од велике користи кинеским компанијама", каже бивши генерални директор кинеског сувереног фонда "Чајна инвестмент корпорејшн" и ванредни професор на правном факултету Универзитета у Њујорку Винстон Ма.

Заинтересованост кинеских инвеститора за потенцијал саудијског тржишта могла се огледати и у посећености арапско-кинеског пословног форума овог месеца, напомиње "Фајненшел тајмс".

"Сведоци смо меденог месеца кинеско-саудијских односа", рекао је један од учесника форума, преноси британски лист.

image