Економија

Туристички инспектори у ванредној контроли: Казнили странце који без лиценце раде као водичи

Ванредна инспекција обавила је током викенда 173 надзора и забележила 12 нерегистрованих водича, од којих пет странаца
Туристички инспектори у ванредној контроли: Казнили странце који без лиценце раде као водичиNone © Tanjug/Vladimir Šporčić

Државни секретар у Министарству туризма Урош Кандић изјавио је данас да је у току појачана контрола туристичке инспекције на кључним местима окупљања туриста, јер се у наредном периоду очекује њихов велики прилив и да је само током претходног викенда ванредна инспекција обавила 173 надзорa и забележила 12 нерегистрованих водича, од којих пет странаца.

Појачана контрола је уследила након што је у медијима објављено саопштење групе лиценцираних туристичких водича из Србије, која је упутила јавности отворено писмо са 170 потписа како би скренула пажњу на проблеме са особама које нелегално воде стране групе туриста по Србији.

Они су указали да тај проблем постоји пре свега са странцима који туристима причају неистине о српским знаменитостима и историји.

"Храм Светог Саве је џамијa, Срби су једна лења нација којој је требало скоро 100 година да сагради једну цркву, једино и искључиво Срби су криви за распад бивше Југославије, а сви остали су жртве", ово су само неке реченица које изговарају туристички водичи из Албаније, Хрватске и Кине странцима које доводе у Београд, док уједно крше туристичке законе, тврде лиценцирани туристички водичи у свом саопштењу.

Кандић је рекао да страни водичи које су инспектори открили апсолутно нису имали лиценцу и радили су мимо Закона о туризму и додао да је било и држављана Србије, али да су њихови прекршаји блажи, јер се углавном ради о пропусту да им је истекла лиценца.  

"У питању је покретање прекршајних поступака, а могуће казне су од 150.000 до 300.000 динара и за домаће и стране држављане. Када су у питању странци, међу њима је било двоје кинеских држављана, као и по један румунски, израелски и турски држављанин. Ми смо паралелно са покретањем поступка пред Прекршајним судом обавестили амбасаде тих земаља о којим се грађанима ради", додао је Кандић.

Следеће недеље, како је најавио, биће одржан састанак са Министарством унутрашњих послова и прекршајним судовима да би се убрзали процеси пред Прекршајним судом, када је у питању процесуирање странаца.

Он је нагласио да од укупно 173 контроле, 12 прекршаја и није велики број, поготово у земљама које бележе туристички раст, као што је Србија и да је немогуће доћи до сваког ко злоупотребљава овај посао, поготово са тренутним бројем инспектора.

Прекршаји су забележени на подручју туристичке инспекције Новог Сада и Београда.

Кандић је истакао да је битно да Удружења туристичких водича или грађани пријаве туристичким инспекцијама сваку групу која се учини сумњивом, како би се овај проблем сузбио и решио.

На питање како ће се даље спроводити процеси када су у питању страни држављани и које ће бити казне, Кандић је рекао да се на њих односи закон наше земље и да ће они, исто као и домаћи, бити санкционисани казном између 150.000 и 300.000 динара.

"Што се тиче лиценци, уколико су их имали, оне не важе овде, а како ће њихова земља да поступа према њима то је њихова унутрашња ствар. Када је у питању туристички промет законом је дефинисано да свако организовано вођење туриста захтева и ангажовање туристичког водича којих је у Србији 1.400 и то је довољан број. То су људи који пролазе много тестова, од психолошке процене у Националној служби за запошљавање, теоријског дела испита из области које су повезане са туризмом, страни језик до практичног дела и њихова обука траје више од шест месеци", додао је Кандић.

Имајући у виду да је летња сезона почела и да је рекордан број страних туриста у Србији, Кандић је најавио да ће туристичка инспекција и у наредном периоду спроводити појачане контроле у земљи.

image