Писмо британских стручњака Џеремију Ханту: Престаните да магично стварате новац ни од чега

Више новца који није поткрепљен порастом производње робе и доступних услуга доводи до раста цена, што највише штети онима са ниским примањима – посебно младим људима и пензионерима, наводи се у писму

Банка Енглеске мора престати да ствара новац "ни од чега" и да се фокусира на помагање штедишама, наводи се у писму водећих британских економиста и банкара министру финансија Џеремију Ханту.

У писму се британска влада позива да преусмери политику Банке Енглеске ка одржавању вредности фунте "по сваку цену."

Потписници су такође покренули нову иницијативу под називом "Поштени новац" како би се изборили за своје захтеве, преноси "Телеграф".

Банка Енглеске и њен гувернер Ендру Бејли су последњих недеља предмет оштрих критика, пошто је инфлација у Британији прошлог месеца остала на нивоу од 8,7 одсто, док је базна стопа порасла на пет одсто у покушају да се инфлација сузбије.

"Проживљавамо огромне трошкове живота, а миленијалци ће вероватно бити прва генерација од пре индустријске револуције која ће постати сиромашнија од својих родитеља", наводи се у писму.

Како потписници наводе, ово је последица одлуке Банке Енглеске да од финансијске кризе из 2008. године ствара "новац ни од чега" како би финансирала "обећања владе", додавши да је количина британског новца у циркулацији порасла за преко 50 одсто од 2009. године, а половина од тога је настала у периоду од 2020 до 2021. године зарад "финансирања локдауна."

У писму се влада и Банка Енглеске оптужују да су "заједно одговорни" за "експлозију дуга".

"Више новца који није поткрепљен порастом производње робе и доступних услуга доводи до раста цена, што највише штети онима са ниским примањима – посебно младим људима и пензионерима", наводи се у писму.

Како наводе, то нагриза уштеђевину људи, смањује реалне плате и чини куповину некретнина све мање могућом особама које тек треба да купе свој први дом.

"У међувремену, неједнакост се повећава јер они са највише имовине – посебно финансијске имовине – уживају незаслужене добитке", додаје се.

У писму се тврди да је монетарни систем "сада ван контроле и да му је потребна реформа", а господин Хант се позива да "створи праведнији систем, као и економију која брже расте са ниском инфлацијом, и да уклони овлашћења Банке Енглеске за штампање неограничене количине новог новца."

Потписници за постизање ових циљева препоручују усвајање амандмана на Закон о Банци Енглеске из 1998. године којим би једини циљ Банке постао "одржавање вредности фунте на банковним рачунима штедиша на било који начин."

"Ера магичног стварања новца (квантитативног попуштања) мора да се заврши ако желимо да елиминишемо ризик од хроничне или неконтролисане инфлације и вратимо ову земљу у еру поверења и просперитета", закључује се у писму.

Портпарол британског Министарства финансија одговорио је да ће Хант одговорити на писмо у догледно време, напоменувши да је Хант гувернеру Банке Енглеске већ истакао да је инфлација највећи непосредним изазовом са којим се Министарство мора суочити.