Руско-саудијска сарадња у области производње нафте у оквиру формата ОПЕК+ и даље је снажна, а та организација ће учитни "све што је неопходно" како би подржала тржиште, рекао је саудијски министар енергетике принц Абдулазиз бин Салман.
ОПЕК+, група који чине чланице Организације држава произвођача нафте (ОПЕК) и њихови савезници, укључујући и Русију, који производе око 40 одсто светске сирове нафте, неколико пута је смањила производњу од новембра прошле године, преноси Ројтерс.
Саудијска Арабија и Русија, два највећа извозника нафте на свету, смањиле су производњу у понедељак како би подигли цене тог енергента на светском тржишту.
Ипак, тај потез није имао жељене последице, пошто је цела сирове нафте "брент", која је користи као референтна тачка, и даље око 75 долара за барел. То је мање од 80-100 долара колико је земљама чланицама ОПЕК-а потребно како би избалансирале свој буџет.
ОПЕК тврди да они немају конкретну цену на коју циљају, односно да им је једини циљ избалансирано тржиште које ће задовољити потребе и произвођача и потрошача, наводи британска агенција.
САД, највећи произвођач нафте изван формата ОПЕК+, више пута су позвале на повећање производње и критиковале су Саудијску Арабију због сарадње са Русијом.
Ријад је такве захтеве одбијао, а принц Абдулазиз је у среду рекао да су са Русијом договорена нова смањења производње, која су показала да они који сумњају у руско-саудијску сарадњу нису у праву.
"Део онога што смо урадили (у понедељак) уз помоћ наших колега из Русије био је и да ублажимо циничне коментаре посматрача о томе шта се дешава између Саудијске Арабије и Русије по том питању", рекао је саудијски министар.
ОПЕК је недавно забранио извештачима појединих западних медија, између осталог и Ројтерса, "Блумберга" и "Волстрит џорнала", да извештавају са њиховог самита.
За сад је довољно
Додатно смањење производње требало би да буде довољно за балансирање тржишта нафтом, рекао је министар енергетике Уједињених Арапских Емирата Сунахул Ал Мазруи, преноси Ројтерс.
"Ово (најновије смањење производње) је довољно за процену тржишта и успостављање тржишне равнотеже", рекао је он.
Министар је додао и да УАЕ неће бити део наредних смањења, зато што је њихова производња нафте већ испод капацитета.
"Постоји већа ствар... Видим недостатак инвестиција у многим земљама. Можда ћемо морати да позовемо нове чланице да дођу и придруже се групи. Што више земаља имамо, биће нам лакше да обезбедимо да свет има довољно нафте у будућности", поручио је он.
"Замислите да имамо 60 или 80 одсто произвођача. Сигурно би радили бољи посао."