Међународна инвестициона клима била је "изузетно суморна" прошле године јер су геополитички и економски шокови нарушили планове инвеститора широм света, оцена је Конференције Уједињених нација о трговини и развоју (УНЦТАД).
Стране директне инвестиције (СДИ) широм света пале су за 12 одсто у 2022 – на 1,3 билиона долара – након снажног опоравка у 2021, наводи УНЦТАД у свом извештају о глобалним инвестицијама за 2023. годину.
Овај пад је, по УН, уследио због више глобалних криза које се преплићу, као што су сукоб у Украјини, високе цене хране и енергије, као и растући јавни дуг.
"Пораст инфлације, страх од рецесије и турбуленције на финансијским тржиштима одложили су многе инвестиционе планове почетком године", изјавила је генерални секретар УНЦТАД-а Ребека Гринспан.
Интернационални економски изазови посебно су негативно утицали на међународно финансирање пројеката и прекогранична спајања и аквизиције, додаје се у извештају.
Пад инвестиција се највише осетио у развијеним економијама, где су СДИ пале за 37 одсто, на 378 милијарди долара, због већих финансијских ограничења, виших каматних стопа и неизвесности на тржиштима капитала.
За пад токова СДИ првенствено су одговорна мултинационална предузећа у развијеним привредама пошто су се индустрије широм планете суочиле с прекидима у снабдевању.