Индија може постати друга највећа светска економија до 2075. године, и до тад да превазиђе Јапан, Немачку, али и САД, закључује се у новој прогнози "Голдман Сакса".
Како се наводи у извештају овог инвестиционог гиганта, предности које Индија тренутно има су растућа популација, капиталне инвестиције и све већа продуктивност радника, али и опадајући број издржаваних лица.
Економиста "Голдман Сакса" специјализован за Индију Сантану Сенгупта наводи да ће у наредне две деценије та земља имати један од најнижих односа издржаваних лица у односу на запослене међу регионалним економијама.
Стога, наредних 20 година представља временски прозор у оквиру којег би Индија требало да прошири производне капацитете, тржиште услуга и инфраструктуру, наводи он, преноси "Си-Ен-Би-Си".
Технолошке иновације битан фактор
"Голдман Сакс" наводи напредак који је Индија остварила на пољу технологије као битан фактор за економски раст земље.
Очекује се да ће приход индијске технолошке индустрије порасти за 245 милијарди долара до краја текуће године, према прогнози "Наском-а", индијског невладиног трговинског удружења.
Тај раст ће се ослањати на поља информационих технологија, управљања пословним процесима и производње софтвера, наводи се у прогнози.
"Голдман Сакс" на тај списак додаје и капиталне инвестиције.
"Стопа штедње у Индији ће се вероватно повећати са падом коефицијента зависности, растом прихода и већим развојем финансијског сектора, што ће вероватно чинити фонд капитала доступним за даље инвестиције", наводи се у извештају инвестиционог гиганта.
Потенцијална "ахилова пета" индијског економског раста
Стручњаци из "Голдман Сакса" ниску стопу учешћа радно способних Индијаца на тржишту рада сматрају потенцијалном слабом тачком за очекивану економску експанзију земље.
"Стопа учешћа радне снаге у Индији је опала у последњих 15 година", наводи се у извештају, уз напомену да је стопа учешћа жена "значајно нижа" од стопе мушкараца. Истиче се да је свега 20 одсто радно способних жена у радном односу, што се и извештају образлаже тиме да их већина ради сезонски.
Индија до 2030. трећа највећа економија света
"Ес енд Пи глобал" и "Морган Стенли" такође предвиђају да је Индија на путу да до 2030. године постане трећа по величини светска економија.
Индијски БДП у првом кварталу текуће године повећао се за 6,1 одсто на годишњем нивоу, без проблема надмашивши Ројтерсове прогнозе о расту од 5 одсто.
Процењује се да ће раст економије те земље током целе године износити 7,2 одсто, у поређењу са растом од 9,1 одсто у фискалној години 2021-2022.
Како се наводи у извештају "Голдман Сакса", специфичност индијске економије је и то што је она вођена домаћом потражњом, за разлику од многих економија које више зависе од извоза у регион, при чему се до 60 одсто њеног раста приписује домаћој потрошњи и инвестицијама.