Нова прехрамбена криза на помолу: Индија забранила извоз свих врста белог пиринча

Више цене житарица, које су основна намирница за милијарде људи широм света, вероватно ће подстаћи глобалну инфлацију хране, упозоравају аналитичари

Индија је забранила извоз свих врста белог пиринча, осим басматија, што је подстакло страх од даље глобалне инфлације хране, објавио је "Фајненшел тајмс".

Индијско министарство за питања потрошача саопштило је у четвртак да ће забранити извоз како би се снизиле цене и осигурала доступност пиринча на домаћем тржишту.

Према подацима министарства цене пиринча у Индији порасле су за 11,5 одсто у протеклој години и три процента у протеклом месецу.

Индија је највећи светски извозник пиринча, са око 40 одсто светског извоза. Следе Тајланд и Вијетнам, где су цене ломљеног пиринча такође порасле за пет одсто ове године, што је повећало трошкове земљама које се надају да ће заобићи забрану Њу Делхија.

Више цене житарица, које су основна намирница за милијарде људи широм света, вероватно ће подстаћи глобалну инфлацију цена хране, упозоравају аналитичари.

Индија је у септембру увела царину од 20 одсто на извоз непрерађеног белог пиринча, ољуштеног смеђег пиринча, полупрерађеног пиринча и млевеног пиринча. Као и код најновије забране, царина се није односила на басмати, најпознатију индијску сорту пиринча.

Индија се последњих недеља бори са вишим ценама хране након што су јаке монсунске кише оштетиле усеве и пореметиле транспорт, што је подигло цену парадајза и других основних намирница.

Предвиђа се да ће глобалне залихе пиринча пасти на шестогодишњи минимум од око 170 милиона метричких тона до краја године, уз екстремне временске прилике које ће вероватно изазвати даљи хаос у наредним месецима.

До ове забране долази у истој седмици када је обустављен Споразум о житу, што је проузроковало скок цене пшенице за 11 одсто у последњих пет дана. Цена кукуруза је скочила за скоро девет одсто.