Да ли ће амерички фармацеути из Ирске гурнути Европу у рецесију?

Промене у ирској фармацеутској индустрији, често укорењене у пореским потезима америчких фирми, имају огроман утицај на европску производњу

Да ли ће Европа избећи рецесију у великој мери зависи од једне мале земље: Ирске. Почетком јуна, Канцеларија за статистику Европске уније (Евростат) известила је да се економија еврозоне смањила за 0,4 одсто у прва три месеца ове године, пошто је претходно проценила да је благо порасла. То је био други узастопни квартални пад привреде који су констатовали статистичари, што према дефиницији представља рецесију, пише "Волстрит џорнал".

Кључни разлог за ревизију био је пад ирског БДП-а од 17,3% на годишњем нивоу, који је сам по себи резултат великог пада фармацеутске производње у марту.

"Евростат" је пет недеља касније поново променио своју процену: производња у еврозони је у првом тромесечју била непромењена, што је уклонило сигнал рецесије. Још једном је Ирска била фактор. Пад БДП-а у земљи сада је био мањи и износио је 10,7 одсто, због побољшане процене фармацеутске производње.

Постоје неки знаци да је колапс мартовских резултата Ирске био само тренутан, при чему бројеви за април и мај указују на делимичан опоравак. То ће помоћи да се утврди да ли је еврозона забележила раст у другом кварталу. Званични подаци биће објављени 31. јула. Економисти очекују скроман раст еврозоне.

Ирска дугује своју огромну улогу у економском богатству еврозоне брзом расту своје привреде од 2014. и необично великом доприносу профита америчких фармацеутских компанија. Њихов успех често не одражавају производња и запошљавање, већ је он последица стратегије минималног пореза која је у прошлости била извор трвења између Ирске и других земаља.

Уз помоћ америчких дигиталних и фармацеутских гиганата, ирска економија је порасла, док је већи део Европе искусио спор раст. Иако је чинила само 2% комбиноване економске производње еврозоне у 2014, Ирска је од тада имала скоро петину укупног економског раста. Њен удео у БДП-у блока сада износи четири одсто.

Прошлог месеца Оливер Ракау, економиста у "Оксфорд Економиксу", твитовао је у шали да би статистичка агенција ЕУ требало да искључи Ирску из званичне мере БДП-а валутног подручја. Немачки економиста је рекао да природа њене економије отежава предвиђање потеза у региону и додао да је то фрустрирајуће.

Ирска је домаћин европских, а понекад и међународних седишта неких од највећих светских компанија - водећих америчких ИТ фирми и највећих америчких фармацеутских компанија.

Те компаније су се налазиле у Ирској делимично зато што се може похвалити једном од најнижих стопа пореза на добит међу индустријализованим земљама од 12,5 одсто. Организовали су се да усмере велики део профита зарађеног на интелектуалној својини као што су патенти у Ирској.

Долазе промене у глобалним порезима

Усред критика великих међународних компанија на рачун њене улоге у избегавању пореза, Ирска је потписала иницијативу коју су предводиле САД да се одреди минимална пореска стопа на профит компанија. Такође је подржала повезани план за прерасподелу пореза на добит око 100 највећих светских компанија. Али, пошто су обе иницијативе заустављене у Конгресу, није јасно када ће и како утицати на Ирску.

БДП укључује добит страних предузећа са седиштем у земљи. Пошто ирске подружнице америчких предузећа ретко деле своје планове унапред, тешко је предвидети ирски БДП.

"Волстрит џорнал" подсећа да је познат случај из 2015. године када је БДП Ирске порастао за петину у једном кварталу, јер су америчка предузећа повећала своје присуство премештањем патената, софтвера и друге интелектуалне својине у земљу како би смањила своје пореске рачуне. Даљи трансфери интелектуалне својине су уследили и настављени су последњих година.

"Такве трансакције могу бити значајне, нерегуларне и тренутне, јер премештање ових средстава преко граница не захтева никакво физичко премештање", написали су економисти Европске централне банке у мајској белешци о утицају ирских економских чуда на еврозону.

Те трансакције су имале велики утицај на износе инвестиција за еврозону. Након кашњења, они су такође помогли у јачању ирске производње, која је порасла током година пандемије ковида 19. Велики део производње забележен у подацима о БДП-у Ирске не одвија се у Ирској.

Фармацеутске компаније се редовно баве праксом познатом као уговорна производња, при чему наручују фабрикама у Кини и другим земљама да производе своје лекове. Према међународним статистичким конвенцијама, резултат се бележи тамо где се патент налази, као што је Ирска.

Компаније из САД збуњују европске прогностичаре

Прогностичари се боре да предвиде производњу у еврозони када једна земља пријави пад производње од 39,3% у марту, након чега следи раст од 18,5% у априлу и 5,3% у мају. Шта ако је мартовски пад био знак ствари које долазе? Институт за економска и социјална истраживања, водећи истраживачки центар у Ирској, ревидирао је своје изгледе за извоз у 2023. Као резултат тога, смањио је своју прогнозу раста ирског БДП-а ове године на 0,1% са 5,5%, у поређењу са 12% у 2022. години.

"Оно што видимо је успоравање извоза који долази кроз фармацеутски сектор", ​​рекао је Конор О’Тул, економиста у ЕСРИ.

На папиру, изненадни прекид раста ирског БДП-а могао би имати значајне импликације на способност еврозоне да избегне рецесију у наредним кварталима и на ЕЦБ, која покушава да схвати колико је економија региона, а самим тим и инфлаторни притисак, заправо слаба.

ЕЦБ је добро опремљена да филтрира ирску буку: њен главни економиста, Филип Лејн, некада је био шеф Централне банке Ирске. У тој улози пропагирао је идеју да дође до мере економске активности која је ближа стварности онога што се дешава у Ирској.