Агенција "Фич Рејтингс", једна од три најутицајније агенције за евалуацију кредитног рејтинга, снизила је кредитини рејтинг Сједињених Америчких Држава, наводећи као разлог растући дуг на савезном, државном и локалном нивоу и "континуирано погоршање критеријума управљања" у последње две деценије.
Рејтинг САД је у уторак смањен са највишег нивоа са ознаком ААА за један степен, на ниво АА+, али и нова, неповољнија евалуације кредитног рејтинга још је у оквирима инвестиционог ранга, преноси АП.
Одлука одражава тренд све веће политичке поларизације и политичких размимоилажења око потрошње и пореза у Вашингтону, што би све заједно на крају могло да кошта америчке пореске обвезнике, а нижи кредитни рејтинг би у будућности могао да повећа трошкове задуживања за америчку владу, наводи АП.
Званичници Бајденове администрације оштро су критиковали процену агенције "Фич", а министарка финансија Џенет Јелен рекла је да је евалуација "произвољна и заснована на застарелим подацима".
Јелен је истакла да се америчка економија брзо опоравила од рецесије коју је донела пандемија вируса корона, као и да је економија расла стопом од солидних 2,4 одсто годишње у тромесечју април-јун.
Агенција "Фич" је обавестила званичнике Бајденове администрације да је побуна на Капитолу 6. јануара 2021. године била значајан фактор у процесу евалуације и доношења одлуке да смањи рејтинг, јер је указивала на нестабилну владу, изјавила је за АП особа упозната са разговорима вођеним између званичника америчке администрације и агенције "Фич".
То је тек други пут у историји САД да је кредитни рејтинг смањен, јер је 2011. године, друга угледна и утицајна агенција за евалуацију кредитног рејтинга "Стандард и Пурс", одузела Сједињеним Државама највишу оцену ААА након дуже борбе око лимита задуживања америчке владе.
Тада је владина канцеларија за рачуноводство проценила у свом извештају из 2012. године да је буџетски дефицит током 2011. године повећао, између осталог и трошкове задуживања за 1,3 милијарде долара само у тој години.