Економија

Економисти упозоравају: Подизање каматних стопа ризикује да Британију гурне у рецесију

"Британска болест" високих каматних стопа и инфлације се вратила
Економисти упозоравају: Подизање каматних стопа ризикује да Британију гурне у рецесијуGetty © Carl Court / Staff

Британија ризикује да падне у рецесију јер високе каматне стопе додатно притискају породице и предузећа која се већ муче са инфлацијом, упозоравају економисти.

Национални институт за економска и социјална истраживања (НИЕСР) саопштио је да постоји 60 процената шансе да Британија западне у рецесију крајем 2024, окривљујући за то инфлацију, високе каматне стопе и спор глобални раст.

Јагџит Чада, директор Института, рекао је да се "британска болест" вратила, алудирајући на термин популаризиран 1970-их када је Велика Британија претрпела продужену стагнацију.

"Инфлација, политичка превирања, глобално економско успоравање, нафтни шокови, штрајкови – има много именица које су сличне ситуацији 1970-их. Британска економија не изгледа као да ће успети да до 2027. премашити врхунац активности пре ковида", додао је.

Ризик од рецесије следеће године расте јер високе камате врше притисак на домаћинства и предузећа. Банка Енглеске подигла је каматне стопе са 0,1 посто у децембру 2021. на 5,25 посто данас.

Домаћинство са хипотеком од 300.000 фунти имаће повећање месечне отплате са 1.200 фунти месечно на 1.800 фунти, процењује НИЕСР, што је 50 одсто више.

Без уштеђевине због већих отплата хипотеке у овој финансијској години остаће 1,2 милиона породица, саопштила је организација. Очекује се да ће цене некретнина пасти три године заредом, према НИЕСР-у, док ће се Банка Енглеске борити да држи раст цена под контролом неколико година.

БДП ће порасти за анемичних 0,4 одсто ове године и 0,3 одсто следеће године, саопштио је НИЕСР.

То значи да је земља на путу "пет изгубљених година" јер се БДП неће вратити на стање пре пандемије до трећег квартала следеће године, а мучиће се да постигне значајан раст чак и након те тачке. Рецесија ове године се не може искључити, саопштила је група економиста.

Упозорење долази како се глобална економија погоршава. Приноси на обвезнице су пали, а акције на берзама су распродате због забринутости за здравље кинеске привреде и америчког банкарског система, наводи "Телеграф".

Кинески увоз и извоз су неочекивано нагло пали у јулу, појачавајући страхове о здрављу друге највеће светске економије.

Истовремено, "Мудис", агенција за кредитни рејтинг, снизила је рејтинг 10 малих и средњих америчких банака.

Стивен Милард из НИЕСР-а упозорио је да постоји озбиљан ризик од рецесије у САД.

Превише високе каматне стопе, упорна инфлација и даља штета од сукоба у Украјини значе да "нећемо видети стопе глобалног раста БДП-а које смо остварили у последњих 20-ак година", рекао је он, упозоравајући на "дугорочнији, структурални" удар на раст привреде.

НИЕСР је предвидео да ће глобална економија расти за 2,7 процената ове године, 2,8 процената у 2024. и 2,9 процената у просеку сваке године до краја деценије – што одговара најслабијим годинама спорог опоравка од финансијске кризе.

Чак и усред ове лоше глобалне слике, Британија ће бити још гора. НИЕСР очекује да ће њена привреда расти спорије од еврозоне, САД и Јапана.

Кључни проблем је инфлација. НИЕСР предвиђа да ће пораст цена у просеку износити 7,7 одсто ове године и 4,1 одсто у 2024. Не очекује се да ће се инфлација вратити на циљ Банке Енглеске од два одсто у наредних пет година.

image