НБС: Инфлација од априла у паду, до краја године око осам одсто
Међугодишња инфлација у Србији на крају 2023. године очекује се да буде на нивоу од око осам одсто, наведено је у "Извештају о инфлацији - август 2023" Народне банке Србије, који је представила гувернерка Јоргованка Табаковић.
Према проценама НБС, очекује се да се инфлација врати у границе циља у другом тромесечју 2024, што је нешто раније у односу на претходну пројекцију, рекла је Јоргованка Табаковић.
У извештају се наводи и да је међугодишња инфлација од априла у паду и да је у јуну она износила 13,7 одсто.
Табаковићева је истакла да је међугодишња инфлација у јулу износила 12,5 одсто.
Успоравање инфлације, како пише, у највећој мери је резултат мањег раста цена прерађене хране и енергије, али и ниже базне инфлације која се у јуну спустила на 9,9 одсто.
Централна банка процењује да би пад међугодишње инфлације био и већи да током маја и јуна услед неповољних агрометеролошких услова, тачније обилних падавина, цене поврћа нису сезонски неуобичајно порасле.
Према новој пројекцији, међугодишња инфлација ће наставити да успорава, чему ће допринети ефекти досадашњег заоштравања монетарних услова, даље слабљење глобалних трошкова притисака и висока база код цена енергената и хране.
Како је наведено, на смањење инфлације утицаће и и успоравање увозне инфлације и нижа тражња у условима споријег глобалног привредног раста.
Истиче се и да је неизвесност у погледу остварења пројекције инфлације и бруто домаћег прпизвода (БДП) и даље у највећој мери потиче од фактора из међународног окружења, као што су глобални привредни раст, постојаност глобалне инфлације, као и геополитичких односа, цена енергената и примарних производа на светском тржишту.
Централна банка истиче да ће наставити да прати дешавања на међународном робном и финансијском тржишту и да ће будуће одлуке доносити у зависности од пристиглих података, али да ће приоритет монетарне политике државе и даље бити обезбеђење ценовне и финансијске стабилности у средњем року, уз подршку развоја привреде и даљем расту запослености и очување повољног инвестиционог амбијента.
"БДП ове године биће између два и три одсто"
Стопа раста бруто домаћег производа (БДП) Србије у овој години износиће између два и три одсто, с тим да ће бити ближа доњој граници пројектованог распона, наведено је у "Извештају о инфлацији - август 2023" који је данас представљен у Народној банци Србије.
Како се процењује, раст БДП-а ће бити вођен нето извозом, као резултат реалног раста извоза и пада увоза робе и услуга у досадашњем току године, као и фиксним инвестицијама захваљујући повећаној профитабилности привреде, високим приливом по основу страних директних инвестиција (СДИ), као инвестицијама државе у саобраћајну инфраструктуру.
Централна банка очекује од 2024. убрзање раста БДП на три до четири одсто, а затим повратак на претпандемијску путању раста од око четири одсто. То ће се постићи, са смањењем глобалних инфлаторних притисака, опоравком светске привреде, а тиме и екстерне тражње, као и услед очекиваних убрзања реализације планираних инвестиционих пројеката у области саобраћајне, енергетске и комуналне инфраструктуре.
У извештају се подсећа да је према статистичким подацима, упркос присутној и даље глобалној неизвесности и наставка заоштравања глобалних финансијских услова, међугодишња раст БДП-а у другом тромесечју је убрзан на 1,7 одсто, чему доприноси опоравак сектора грађевинарства, постепено слабљење ефеката високих трошкова у производњи и решавање застоја у глобалним ланцима снабдевања.
НБС у извештају наводи и да су фискална кретања у досадашњем току године била боља од очекиваних захваљујући вишим приходима од планираних.
Прецизира се да је на консолидованом нивоу, у шест месеци остварен суфицит од 45 милијарди динара или 1, 2 одсто БДП-а, док је на нивоу године био планиран дефицит од око три одсто БДП-а.
Такође, јавни дуг опште државе на крају јуна био је 52,1 одсто БДП-а, што је за 3,5 процентних поена ниже него на крају 2022. године.