Залихе америчких обвезница у Саудијској Арабији пале су на најнижи ниво у више од шест година, пише "Блумберг". Заливска земља је у јуну продала више од три милијарде долара државног дуга САД, док је њихов сусед, Уједињени Арапски Емирати продао скоро четири милијарде долара.
Нафтне државе у региону Персијског залива траже нове начине за инвестирање како би оствариле веће приносе у свету коме је доста хегемоније америчког долара.
Иако "Блумберг" саудијска улагања у "ризичну имовину" (све осим нафте) попут произвођача електричних возила "Луцид", "Убер" или фудбалски клуб "Њукасл" представља као могуће потенцијалне губитке за Краљевство, глобално гледано, прерасподела саудијског богатства могла би да доведе до виших америчких каматних стопа.
Кина је такође распродала америчке обвезнице у вредности од 11,3 милијарде долара, како би свој "доларски новчаник" свела на најнижи ниво од средине 2009. Јапан и Велика Британија били су међу највећим купцима онога што се и даље сматра једним од најсигурнијих средстава за поседовање.
Саудијска Арабија је највећи светски извозник нафте и стуб петродоларског система успостављеног 1970-их који се ослања на цене извоза сирове нафте у америчкој валути. Иако је деценијама одржавала везу са доларом и улагала у америчку имовину, сада настоји да ојача своје односе са кључним трговинским партнерима, укључујући Кину, као део напора да диверзификује економију даље од енергије.