Економија

Банка Енглеске под притиском инфлације: Расту плате али расту и цене и каматне стопе

Економисти очекују даље повећање каматних стопа
Банка Енглеске под притиском инфлације: Расту плате али расту и цене и каматне стопеGetty © Dan Kitwood / Staff

Инфлација се показала тврдоглавом у јулу, а економисти упозоравају да константни притисци значе да Велика Британија још није изашла из кризе раста цена.

Индекс потрошачких цена (ЦПИ) порастао је за 6,8 процената у години до јула, показују подаци Завода за националну статистику (ОНС). Иако је пад био у складу са предвиђањем Банке Енглеске од 6,8 одсто, економисти су очекивали оштрији пад на 6,7 одсто.

Међутим, базна инфлација (без цена хране и енергената), остала је на 6,9 одсто у јулу, у односу на очекивања за благи пад на 6,8 одсто. Инфлација услуга, коју Банка помно прати, такође је порасла за 7,4 одсто, са 7,2 одсто у јуну.

Обе бројке сугеришу да ће креатори политике бити приморани да наставе да подижу каматне стопе са тренутног нивоа од 5,25 одсто како би покушали да задрже инфлацију, пише "Телеграф".

Цене хране су такође наставиле да расту, на 14,8 одсто у години до јула. Међутим, ипак су мање од 17,3 посто у јуну. "Иако је и даље висока, инфлација цена хране се смањила, посебно млека, хлеба и житарица", рекао је Метју Кордер из ОНС-а.

Са друге стране, цена осталих основних намирница и даље расте. Цене тестенина порасле су за 23,1 одсто у односу на претходну годину, док су цене маслиновог уља порасле за више од 40 одсто. Економисти сматрају да би недавна одлука Русије да се повуче из кључног споразума о житу у Црном мору могла додатно да повећа притисак на цене хране.

Горње границе цене енергената од 1. јула довеле су до пада просечних годишњих рачуна за гас и струју са 2.500 фунти на 2.074 фунти, што је био највећи покретач попуштања инфлације прошлог месеца.

Истовремено, подаци показују да плате расту, први пут у протеклих 18 месеци. Међутим, економисти упозоравају да ће то такође подстаћи Банку Енглеске да подигне каматне стопе изнад садашњих 5,25 одсто, петнаести пут заредом у септембру.

image