Бивши званичник Беле куће: Свету не треба резервна валута, ово је крај хегемоније долара
Украјинска криза довела је до тектонских померања у глобалном економском поретку на начине који нису били виђени од краја Хладног рата. Познати економиста др Пол Крејг Робертс је са "Спутњиком" разговарао о свету после долара, како ће он утицати на обичне Американце и шта би, ако ништа друго, могло да се појави на месту долара.
"Проблем са доларом кува се већ дуже време. Да бисмо разумели врсте проблема са којима ће се Сједињене Државе највероватније суочити у блиској будућности, морамо да разумемо шта није у реду са америчком економијом и како је долар подешен за озбиљан губитак вредности", каже др Пол Крејг Робертс, искусни економиста, писац и бивши помоћник министра финансија САД. Према његовим речима управо та слабост долара је "релевантан проблем" за Америку и остатак света.
"Све централне банке су држале своје резерве у доларима или у имовини деноминираној у доларима, обвезницама америчког трезора, а данас и америчким акцијама. Дакле, постојала је огромна потражња за имовином деноминираном у доларима, финансијском имовином, акцијама и обвезницама, записима које све стране централне банке држе као резерве. Тако решавају своје трговинске разлике. То значи да увек постоји финансирање за америчке буџетске дефиците и америчке трговинске дефиците, јер су долари резерве и земље их користе да измире своје трговинске разлике. И наравно, како светска економија полако расте током времена, износи постају све већи. Дакле, никада није било проблема са финансирањем америчког дуга – ни буџетског ни трговинског дефицита", објаснио је Робертс.
Упркос томе што су дефицити од билион плус долара постали "део америчког живота", а САД се додатно задуживале тако што су своју производну базу преместиле у Азију, већини америчких економиста, осим неколицине фискалних конзервативаца, изгледа да није сметало ово стање ствари, можда очекујући да ће то трајати заувек.
"Али шта се мења? Па, видимо са америчким санкцијама Русији и другим земљама и тенденцију да се те санкције прошире и да се примењују било где сада у било којој тачки. Ово је учинило да друге земље схвате: 'Хеј, држање наших резерви у доларима значи да смо и ми под палцем Американаца. Ако се не придржавамо њихове спољне политике, њихове финансијске политике, они могу да конфискују наше резерве као што је Вашингтон учинио Русији'", рекао је Робертс.
У комбинацији са напорима САД да искористе долар да утичу на способност противника да се ангажују у међународној трговини, ове земље и друге нације почеле су да се окрећу алтернативама америчком новцу.
"Дакле, сада видимо помак од употребе долара као резервне валуте. Видимо да се земље сада фокусирају на чување својих резерви у злату и у валутама својих трговинских партнера. И сада видимо да се међународни биланси између земаља, да се трговинске разлике измирују у другим валутама, у њиховим сопственим валутама, у валутама њихових трговинских партнера. Ова промена није заиста драматична, али се догађа", рекао је Робертс.
Униполарна неолиберална хегемонија као покретач спољне политике САД
Робертс сматра да је "принципијелни циљ" неоконзервативног естаблишмента задуженог за спољну политику САД једноставан – "спречити успон било које земље која би могла да послужи као ограничење америчком унилатерализму". Али иронично, употреба казнених фискалних инструмената, било да се ради о санкцијама Русији или трговинском рату против Кине, само је олакшала постепено напуштање долара, што је резултирало тиме да амерички дуго замишљани хипотетички фискални проблеми постану "први пут стварни".
"Шта ће се десити ако друге земље престану да акумулирају доларе, престану да купују обвезнице трезора које држе као резерве, престану да купују америчке акције, да ли ће ове цене ових финансијских средстава пасти? Ако цене обвезница падну, каматне стопе ће расти, а такође ће пасти и вредност долара на девизним тржиштима. А како долар пада, увозне цене расту. Дакле, оно што је ситуација за Сједињене Државе је пораст каматних стопа, пад вредности долара, а самим тим и пораст домаће инфлације, јер су офшор и глобализам учинили увоз Сједињених Држава зависним", рекао је Робертс.
Нажалост, каже искусни економиста, чини се да креатори политике мало могу да ураде да зауставе кризу, за коју је уверен да је већ почела. И још горе, чини се да неолиберални економисти задужени за политику заправо не желе да начине било какве промене.
"То се већ дешава. Ово је постепена ствар и добијаће замах како иде, а резултати ће постати очигледнији. Људи ће журити да се извуку из долара, а када то почне, онда се процес креће брже...Неолиберални економисти се претварају да се ништа није променило, али оно што не схватају је да вам није потребна резервна валута", рекао је Робертс.
"Узмите руску економију, она је веома моћна због огромних енергетских резерви, због огромног пољопривредног потенцијала. А ако погледате кинеску економију, то је велика производна економија далеко већа од Сједињених Држава. То су земље са валутама које имају реалну основу и нису рањиве на начин на који је долар".
Робертс истиче да је данас "потпуно могуће да земље тргују у сопственим валутама, да се намире њихови трговински биланси у сопственим валутама" и одбацује неолиберални економски аргумент да једноставно нема алтернативе за долар, његову погодност или држање САД као простора у којем је осигурана економска владавина права.
"Видите, пре свега, не постоји владавина права. Шта се десило са резервама руске централне банке? Оне су украдени. Ако имате владавину права, не можете украсти банковне резерве земље. Шта се десило са златом Венецуеле? Украдено је... Ако постоји владавина права, како искључити људе из СВИФТ система? Како им уводите санкције јер не одобравате неку њихову политику која нема везе са вама? Дакле, владавина права, мислим да тако нешто не постоји, свакако не у Сједињеним Државама", рекао је он.
Резервне валуте као домен империја
Робертс сматра да савремени свет нема потребу за резервном валутом, било доларом или алтернативом, јер за разлику од после Другог светског рата, велике земље су сад довољно јаке економски да могу да издрже без ње.
"Резервна валута је настала под Британском империјом. Али они су доминирали светом. Не само то, они су контролисали трговину, имали су ове трговинске споразуме које их је председник Рузвелт натерао да напусте због његове подршке у Другом светском рату. Дакле, порекло резервне валуте била је британска моћ, њена светска доминација у трговини. А са завршетком Другог светског рата, председник Рузвелт, Американци су демонтирали Британску империју и преузели улогу резервне валуте. И то су намерно урадили јер то тој земљи са резервном валутом даје огромну моћ. Могли би сами да плаћају своје рачуне стварањем новца… Не морате да правите ствари које продајете другима за новац да бисте наплатили своје рачуне људима од којих купујете. Ви само стварате новац. То је предност резервне валуте. То је предност коју је Вашингтон спреман да изгуби. И наравно, то значи да губи снагу", нагласио је он.
И уместо да учине било шта да покушају да подрже статус долара, амерички креатори политике само су уплашили земље претњом да ће конфисковати страну имовину, или деиндустријализацијом сопствене производне базе, осиромашивши америчку класу и оставивши је зависном, а не самозависном довољна нација.
"Врсте грешака које праве Сједињене Државе су катастрофалне. Не можете правити овакве грешке и опстати као одржива економија. И то је проблем који имају Сједињене Државе", рекао је Робертс.
Уместо резервне валуте, Робертс види потенцијал у злату, у здравим валутама земаља са здравом економском политиком и у могућности да земље држе део својих резерви у валутама држава са којима тргују.
"Наравно, ово подиже трансакционе трошкове поравнања међународних плаћања, јер постоје накнаде за размену једне валуте у другу. Али то је много мањи проблем него имати резервну валуту која омогућава да се резервна валута финансира о трошку свих осталих", нагласио је Робертс.
"Свет тога није свестан, али они су финансирали све америчке ратове на Блиском истоку. Они финансирају амерички рат у Украјини против Руса. То је оно што значи имати резервну валуту. Резервну валуту финансирају сви остали", сумирао је амерички економиста.