Бивши извршни директор ММФ-а за РТ: У долар се више не може веровати

Када САД раде оно што раде, односно искоришћавају своју улогу емитента доминантне валуте, друге земље нису сигурне да ли могу да наставе да користе долар

Међународни монетарни систем заснован на доларима "постаје све дисфункционалнији", због чега земље БРИКС-а разматрају стварање сопствене валуте, рекао је за РТ бивши представник Бразила у Међународном монетарном фонду (ММФ) Пауло Ногуеира Батиста Млађи.     

Како оцењује Батиста у интервјуу за РТ, иако ће долар остати важно глобално средство плаћања, у ту валуту се више не може веровати.    

Говорећи уочи 15. самита БРИКС-а у Јоханесбургу, бразилски економиста је рекао да се финансијске институције предвођене САД не баве потребама земаља у развоју. Он је указао на "растуће незадовољство" тржишних привреда у настајању којима не одговара начин рада постојећих институција заснованим на доларима као што су ММФ и Светска банка.     

"Остајемо у ММФ-у, остајемо у Светској банци, учествујемо, али смо одлучили да створимо сопствени пут као развој јер свет постаје све мултиполарнији и институције Вашингтона не реагују на то", рекао је Батиста поводом оснивања БРИКС банке.     

Званично позната као Нова развојна банка (НДБ), организација је мултилатерална финансијска развојна институција коју је основала заједница великих економија у настајању, коју чине Бразил, Русија, Индија, Кина и од 2014. године Јужна Африка.      

Економиста је приметио да је НДБ створена за економије у успону, без учешћа напредних земаља, и тврди да је "више глобално оријентисана ка југу него што Светска банка икада може бити". 

"Имали смо намеру да банка делује на ненаметљив начин – подржава планове, инфраструктуру, одрживи развој у земљама без покушаја да их усмерава и да их затрпава правилима која нису нужно она која сматрају прикладним за своје сопствене развојне потребе", рекао је Батиста.     

Говорећи о изгледима за дедоларизацију, он је навео да ће долар остати "веома важна валута“, али чињеница да САД користе долар као оружје против земаља које Запад сматра непријатељским смањила је глобално поверење у ту валуту.     

"Када САД раде оно што раде, односно искоришћавају своју улогу емитента доминантне валуте, друге земље нису сигурне да ли могу да наставе да користе долар као што су га раније користиле", упозорио је он .     

Батиста је инсистирао да ће мултиполарни свет довести до смањења улоге западних валута.   

"Процес се убрзао употребом долара у политичке сврхе, у геополитичке сврхе, посебно сада против Русије", објаснио је бивши извршни директор ММФ-а.     

Према Батисти, БРИКС има улогу у стварању сопствене резервне валуте. Русија је већ предложила да се нова валута зове "Р-пет", пошто све валуте земаља БРИКС-а почињу словом "Р" (реал, рубља, рупија, ренминби и ранд).