Шеик "тежак" 1,5 билиона: Ко је Тахнун бин Зајед, бизнис "глава" владајуће породице УАЕ

Абу Даби остаје кључни бизнис центар у том региону, а шеик Тахнун његов кључни играч у привлачењу милијардера

Док новац из Персијског залива тече у светске економије, економске институције и фудбал, шеик Тахнун бин Зајед ел Нахјан постао је један од најутицајнијих светских бизнисмена, пише "Блумберг".

Контрола над највећим сувереним фондом у Уједињеним Арапским Емиратима, најважнијом приватном инвестиционом фирмом у том региону, највећим зајмодавцем у земљи и највећом корпорацијом на берзи, позиционира шеика Тахнуна као главу владајуће породице ел Нахјан када је реч о бизнису.

Средства којима Тахнун бин Зајед ел Нахјан располаже вреде скоро 1,5 билиона долара, истиче амерички медиј.

Иначе брат председника Мохамеда бин Заједа ел Нахјана и његов саветник за безбедност, шеик Тахнун своју позицију је искористио да инвестира милијарде долара у секторе који иду од технологије до финансија, наводи "Блумберг".

Од Колумбије до Индије

Неке од његових скорашњих инвестиција укључују улагање у "ТикТок", "БајтДенс", оснивање фонда од 10 милијарди долара за испитивање нових могућности у технологији и преузимање највећег произвођача хране у Колумбији, уз партнерство банкарског милијардера Џејмија Гилинског.

"Г42", један од његових главних фондова, у партнерству је са компанијом "Серебрас системс", која је недавно изградила први од девет АИ суперкомпјутера као алтернативу системима који користе технологију "Енвидије".

Банкари и адвокати упозоравају да би нека од инвестиционих средстава Абу Дабија могла бити успорена ревизијама због строжих провера које амерички комитет за страна улагања спроводи у случају међународних инвеститора блиских Кини, а чланство УАЕ у БРИКС-у додатно ће их приближити Пекингу, наводи "Блумберг".

У овом тренутку, међутим, Тахнунови фондови се фокусирају на тржишта у повоју, а "Г42" гради тимове за проналажење прилика за инвестиције у градовима диљем Азије, укључујући Шангај.

Његова приватна инвестициона фирма "Ројал груп" такође има велика очекивања од још једне чланице БРИКС-а, Индије, за коју стручњаци кажу да ће бити главни извор светског економског раста у наредној деценији, наводи "Блумберг".

"Г42" је такође у поодмаклим разговорима о ширењу свог пројекта људског генома на земље Африке и Азије, цитира "Блумберг" изворе.

САД, Европа и Латинска Америка су додатна тржишта од интереса за "Ројал груп", додаје амерички медиј.

Шеф једног од највећих суверених фондова у свету 

Шеику Тахнуну је у марту додељено руководство над Инвестиционим ауторитетом Абу Дабија (АДИА), вредним 993 милијарди долара.

АДИА је један од највећих светских суверених фондова и други регионални инвеститор после саудијског Јавног инвестиционог фонда, цитира "Блумберг" податке платформе за праћење суверених фондова "Глобал СВФ".

Иако чак ни емиратско богатсво не отвара сва врата — "Блумберг" наводи да је "Прва банка Абу Дабија" под Тахнуновом контролом 2022. одустала од куповине египатске инвестиционе банке "ЕФГ-Хермес" због регулативних кашњења — емират Абу Даби остаје кључни бизнис центар у региону, а шеик Тахнун његов кључни играч у привлачењу још милијардера.

Оснивач највећег светског хеџ фонда "Бриџвотер асошијејтс", Реј Далио, отвара испоставу своје породичне канцеларије у Абу Дабију и намерава да сарађује са Тахнуном, пренео је претходно овај амерички медиј.

Инвестиције геостратешког значаја

Као дипломатски саветник свог брата председника, шеик Тахнун је такође помогао да се његова домовина пласира на геополитички значајна тржишта широм света.

УАЕ су потписали низ споразума о улагању у азијске и афричке економије, укључујући Индонезију, где су "Г42" и Далио водили разговоре о партнерству како би помогли у изградњи новог главног града.

У региону, владајућа породица УАЕ била је на челу инвестиција у Египту и, одскора, у Турској, где се заливска земља обавезала на улагање више од 50 милијарди долара.

"Дефинитивно постоји геостратешка компонента неких од иностраних инвестиција Абу Дабија", рекао је Стефен Хертог, ванредни професор на Лондонској школи економије, додавши да се, имајући у виду шеикову безбедносну позадину, та компонента очекује.

Већи од "Голдман Сакса"

Једна од кључних компоненти Тахнуновог финансијског царства је и конгломерат ИХЦ, кога је од скромне рибарске фирме претворио у дива вредног 240 милијарди долара за свега неколико година и који је сада двоструко већи од банкарског гиганта "Голдман Сакс", наводи "Блумберг".

Растућа вредност деоница ИХЦ-а је такође помогла локалној берзи, која је порасла 92 одсто од 2020. године.

Док су инвеститори бежали са тржишта у повоју, берза у Абу Дабију додала је више од 600 милијарди долара на своју тржишну капитализацију, која је износила око 750 милијарди долара на крају прошле недеље.

Богатство за будуће нараштаје

Део тог раста био је последица уговора који су укључивали краљевске приватне фондове и државне фондове које шеик Тахнун надгледа, наводи "Блумберг".

У најскоријем примеру, холдинг компанија из Абу Дабија и власник тамошње берзе "ADQ" склопио је уговор са ИХЦ-ом којим је створена фирма за некретнине у вредности од 12 милијарди долара.

Раније ове године, две компаније су такође закључиле партнерство са гигантом приватног капитала "Џенерал атлантик" вредно 73 милијарде долара. 

"Финансијска средства шеика Тахнуна такође служе за стварање нових ентитета, који заузврат стварају богатство за следећу генерацију чланова владајуће породице и осигуравају доминацију ентитета повезаних са државом у оквиру ширег тржишног система", каже за "Блумберг" Карен Јанг, виши истраживач са Универзитета Колумбија.