"Блумберг": Слаба потражња за гасом сигнализира индустријску слабост Европе

Предвиђа се да ће индустријска употреба гаса бити 20 одсто испод нивоа до 2021. године

Различити произвођачи, од хемикалија до метала и машина, зауставили су производњу прошле године услед последица енергетске кризе. Како је производња у водећој економији ЕУ - Немачкој и даље на ниском нивоу, то је знак да долази до дубље индустријске слабости, пише "Блумберг".

Рекордно високе цене, које су биле последица смањених испорука руских енергената што је, пак, био одговор на западне санкције Москви, сада су се колико-толико вратиле на "нормалу", али погоршање економских услова и даље снажно утиче на потражњу.

Према подацима индустријске компаније "Ес енд Пи глобал комодити инсајтс", предвиђа се да ће индустријска потрошња гаса широм Европе остати око 20 одсто испод нивоа у 2021.

"Више се не ради само о ценама, већ о економским условима", каже Ериса Пашко, аналитичар за природни гас у "Енерџи аспектсу". "Још видимо много слабости и много неизвесности".

Упркос паду од 80 одсто у односу на прошлогодишње цене гаса - због чега је део производње био неисплатив - немачка енергетски интензивна индустрија се бори да опстане, чак и више него шири производни сектор. То посебно важи за хемијску индустрију.

ВЦИ, немачка група за хемијску индустрију очекује да ће производња, са изузетком фармацеутских производа, пасти за 11 одсто у 2023. У међувремену, Европски савет хемијске индустрије предвиђа пад ове године од 8 одсто широм региона, без скорог опоравка потражње.

Моћна европска економија започела је трећи квартал највећим месечним падом фабричких наруџби од пандемије 2020. Пад у производном језгру земље је вероватно довољно озбиљан да доведе до тромесечне контракције, одмах након што је једва изашла из рецесије, наводи "Блумберг" позивајући се на анкету међу економистима.

Након огромних улагања у инфраструктуру за течни природни гас (ЛНГ) и складиштење енергената, ризици од несташице ове зиме су ограничени, али их је заменила забринутост због дубоко укорењене рецесије због чега немачка предузећа оклевају да поново повећају производњу.

С обзиром на то да су европске економије притиснуте високим каматним стопама, постоји бојазан да се потражња за гасом можда никада неће вратити. Један од разлога може да буде тај што компаније прелазе на обновљиве изворе енергије, али постоје и оне које се повлаче из Немачке и селе негде другде.