Немци опет блокирали продају фирме за полупроводнике Кинезима

Шолц се још није ни распаковао после повратка из Пекинга, а коалициони партнери му опет задају главобоље осујећујући кинеске инвестиције

Кинезима је Европа поново залупила врата пред носом, и то тако што је Немачка влада опет осујетила њихов план да купе компанију за производњу чипова, демонстрирајући, како пише "Фајненшал тајмс", "строжи приступ владе заштити немачког сектора високе технологије".

Реч је, како сазнаје овај медиј, о технолошкој групи "ЕРС Електроник" са седиштем у Баварској, која се уз фабрику чипова из Дортмунда "Елмос" нашла на списку, "несуђених" кинеских фирми из ове земље.

"Елмос" су иначе безуспешно хтели да купе кинески инвеститори из фирме "Силекс Микросистемс", а након блокаде те куповине, министарство привреде је саопштило да би та аквизиција "угрозила јавни ред и безбедност Немачке".

Ове две одлуке владе донете су само неколико дана после прве службене посете Кини немачког канцелара Олафа Шолца која је праћена бројним контроверзама.

Највише се говорило о томе што је Шолц пре пута игнорисао савете чак шест министарстава и обавештајних агенција да спречи продају терминала у луци Хамбург такође кинеској компанији "Коско".

Неки су тако овај пословни подухват, назвали и његовим поклоном Ђипингу.

Шолцово одобравање ове аквизиције довело је до бројних неслагања у његовој коалицији, а најгласнији противници економском зближавању с Кином били су Зелени. 

Министар привреде Роберт Хабек који је објавио одлуку о забрани продаје "ЕРС електроника" Кинезима, као и министарка Аналена Бербок која је недавно истакла да би влада морала да промени политику према Кини, међу најскептичнијим су члановима владе кад је реч о инвестицијама из ове далекоисточне земље.

Боје се превеликог утицаја Кине у својој земљи.

Када се говорило о "Коску" министарство спољних послова упозорило је да ивестиција несразмерно проширује стратешки утицај Кине у Немачкој.

У случају кризе, ова продаја, како су навели, дозволила би Кини да политички инструментализује део немачке кључне инфраструктуре.

И када је Хабек говорио о забрани аквизиције фабрике полупороводника рекао да је у индустрији полупроводника "важно да се заштити технолошки и економски суверенитет Немачке и Европе".

"Немачка, наравно, јесте и остаје отворена за улагања, али ми нисмо наивни", додао је немачки министар економије оцењујући и да Кина спроводи "намерну стратегију", "покушава да стекне знање" о производним процесима у индустрији полупроводника и микрочипова како би "утицала" на сектор.

Зато би Немачка, како он сматра, требало да детаљније испитује унутрашње инвестиције.

А та провера, коју је његово министарство спровело сада је, како је додао, "уграђена у геополитички контекст који је веома политизован"

Говорећи баш о том политизованом геополитичком контексту, треба подсетити да Немачка није једина земља која је решила да кинеским инвеститорима блокира ширење економског утицаја на својој територији.

И нови италијански министар привреде Адолфо Урсо недавно је, коментаришући продају немачког терминала компанији "Коско" поручио да се они "неће дати у руке Кинезима".

"Ако други намеравају да пређу од енергетске зависности, а самим тим и од руске моћи, у технолошку или у извесној мери комерцијалну зависност од Кине, нећемо их следити", додао је тада Урсо.