Нови проблеми за Вашингтон: И агенција "Мудис" смањила кредитни рејтинг САД
Агенција за оцену кредитног рејтинга "Мудис" (Moody's) умањила је кредитни рејтинг САД са "стабилан" на "негативан", наводећи велике фискалне дефиците и и пад приступачности дуга, пише Ројтерс.
Тај потез агенције је, очекивано, наишао на оштре критике администрације председника Џозефа Бајдена.
Још једна агенција, "Фич", смањила је амерички кредитни рејтинг раније ове године због проблема са повећањем горње границе америчког дуга.
Савезна потрошња и политичка поларизација све више брину инвеститоре, што је допринело распродаји која је цене државних обвезница САД довела на најнижи ниво у последњих 16 година.
"Тешко је не сложити се са образложењем, без разумних очекивања за скору фискалну консолидацију", рекао је Кристофер Хоџ, главни економиста за САД у француској инвестиционој банци "Натиксис".
"Дефицит ће остати велики, а како трошкови камата заузимају већи део буџета, терет дуга ће наставити да расте", додао је он.
"Било која врста значајног политичког одговора који бисмо могли да видимо на ову опадајућу фискалну снагу вероватно се неће десити до 2025, због политичког календара следеће године", рекао је за Ројтерс Вилијам Фостер, виши потпредседник у "Мудису".
Очекује се да ће републиканци, који имају већину у Представничком дому америчког Конгреса, у суботу објавити меру забране потрошње која има за циљ да спречи делимично гашење владе тако што ће федералне агенције остати отворене када текуће финансирање истекне следећег петка.
"Мудис" је последња од три велике агенције која је одржала максималну оцену америчког крединог рејтинга. "Фич" га је смањио са ААА на АА+ у августу, док је "С&П" исту оцену држи од 2011. године.
Иако су променили изгледе, указујући да је смањење рејтинга могуће у средњем року, у "Мудису" су потврдили да је дугорочна оцена и даље ААА, као разлог наводећи кредитну и економску снагу САД, пише британска агенција.
Непосредно након објаве "Мудиса", портпаролка Беле куће Карин Жан-Пјер рекла је да је промена "још једна последица екстремизма и дисфункционалности републиканаца у Конгресу".
"Иако је 'Мудис' одржао рејтинг Сједињених Држава на ААА, ми се не слажемо са на негативном прогнозом. Америчка економија је и даље јака, а хартије од вредности трезора су најистакнутија безбедна и ликвидна имовина у свету", рекао је заменик министра финансија Воли Адејемо у саопштењу.
Смањење рејтинга "Мудиса" могло би да погорша фискалне забринутости, али инвеститори су рекли да не верују да ће то имати материјалног утицаја на америчко тржиште обвезница, које се сматра сигурним уточиштем због своје дубине и ликвидности.
Међутим, "то је подсетник да сат откуцава и да се тржишта све више приближавају тренутку када бисмо могли да уђемо у још један период драме, који би на крају могао да доведе до гашења владе", рекао је Квинси Кросби, главни глобални стратег у "ЛПЛ Фајненшел".
Председавајући Представничког дома САД Мајк Џонсон рекао је да је одлука "Мудиса" подвукла неуспех, како је назвао, Бајденовог "непромишљеног плана потрошње".
"Наш дуг од 33,6 билиона долара је неодржив и представља опасност по нашу националну безбедност и економију", навео је он у саопштењу. "Борићемо се да наше финансије доведемо у ред."