Аустрија је преплављена руским природним гасом (ЛНГ), што је довело до тога да овај дугогодишњи клијент "Гаспрома" сада повећава извоз овог енергената у суседство и одлаже излазак из руске енергетске орбите, пише "Блумберг".
Иако је став званичног Беча у складу са широм политиком ЕУ о енергетском декуплирању од Русије, трговински подаци показују да гас који стабилно тече у Аустрију преко Украјине чини више од 50 одсто укупне потражње аустријске привреде.
Аустрија је традиционално чвориште за руски гас, који се из те земље прослеђује у Мађарску, Немачку, Италију и Словенију, а државна енергетска компанија "ОМВ" има дуготрајан уговор са "Гаспромом" који је обавезује да купује сав руски гас који стигне до аустријске границе.
"Гас конект Аустрија", оператер и власник аустријске мреже гасовода која иде од истока ка западу, саопштила је да су радови на ширењу капацитета ка Немачкој започели, напомиње "Блумберг" и додаје да најављена петља дуга 40 километара може обезбедити 27 терават-сати гаса, односно трећину годишње потражње, али да неће бити спремна за рад до 2027. године.
Пуна складишта и неометане испоруке гаса указују на то да је тржиште безбедније него након ескалације руско-украјинског сукоба у фебруару 2022. године, рекао је бивши аустријски регулатор и актуелни виши саветник за енергетику у компанији "Бејкер и Мекинзи", Валтер Болц, али упозорава да истек уговора између Кремља и Москве о безбедном протоку гаса наредне године представља "значајан ризик".
Чак и тад, Болц и "Гас конект Аустрија" тврде да земља може покрити потражњу у 2025. години и без нових испорука из Русије, али да ће то утицати на дугорочну стабилност цена. "Ризик у 2025. и 2026. није то што неће бити доступног гаса, већ то да цене поново могу постати прилично високе", рекао је Болц.