Четири чланице ЕУ упозоравају: Немачке таксе на транзит ЛНГ превисоке, окренућемо се руском гасу

Таксе које је Немачка увела како би покрила пуњење сопствених резерви могле би да приморају Аустрију, Чешку, Мађарску и Словачку да увозе више руског гаса, и тиме повећа њихову геополитичку зависност од Москве

Аустрија, Чешка, Мађарска и Словачка упозориле су да ће бити принуђене да повећају увоз руског гаса због немачких намета на транспорт гаса преко њених граница.

Ове четири чланице ЕУ и даље увозе значајне количине гаса из Русије, упркос напорима блока да смањи зависност од руских енергената, наводи "Фајненшел тајмс".

Британски лист напомиње да су цене гаса у блоку достигле рекордну висину од више од 300 евра по мегават-сату у августу 2022. године, након што је Москва драстично смањила доток гаса у ЕУ као одговор на европске санкције наметнуте Русији након почетка војне операције у Украјини.

Немачка, која је постала највећи европски купац течног природног гаса из земаља попут САД и Катара, а самим тим и кључни посредник у његовом даљем транзиту ка другим деловима блока, наметнула је транзитне таксе 2022. како би покрила трошкове пуњења сопствених гасних резерви.

Међутим, у документу који кружи ЕУ и у који је британски лист имао увид, Беч, Праг, Будимпешта и Братислава истичу да су немачке таксе источноевропским чланицама блока "отежале приступ увозном гасу из Западне Европе".

"Ово би могло да примора неке земље чланице да се више ослањају на увоз гаса из Русије, и потенцијално повећа њихову геополитичку зависност (од Москве) и подрије све напоре за диверсификацију извора енергије", додали су они.

Намет тренутно износи 1,86 евра по мегават-сату, око десетине тренутне референтне европске цене гаса.

Званичници ЕУ рекли су да процењују тарифу усред забринутости да ће натерати друге да спроведу сопствене намете. Италија размишља о увођењу сличне мере већ ове године.

Јозеф Сикела, чешки министар енергетике, рекао је за "Фајненшел тајмс" да земље ЕУ не би требало да "дозволе било какву девалвацију наших напора (да смањи зависност од руског горива) увођењем накнада које иду у прилог увозу руског гаса".