"Блумберг": Европски дугови ће и током ове године наставити да расту

Упркос прогнозама о смањењу дефицита, многе земље ЕУ, попут Француске и Италије, биће принуђене да се много више задужују него раније

Ова година је требало да означи прекретницу у јавним финансијама земаља чланица ЕУ, али се сада многе државе, попут Француске или Италије, суочавају са тешком политичком реалношћу, извештава "Блумберг".  

Претходних година, земље чланице ЕУ могле су да се готово неограничено задужују. Али сада ће се читава ЕУ суочити са притиском нових и постојећих обавеза, и са последицама повећања каматних стопа. Италијански дуг би ускоро могао да досегне 140 одсто производње.

То ће многе владе ставити пред тежак избор: да ли се определе за смањење потрошње или за повећање пореза. Све ово се дешава у политички осетљивој години, уочи избора за Европски парламент.

Мање здраве јавне финансије изложене су већем притиску. Како тврде неке агенције, француски циљ да смањи дефицит на три одсто биће веома тешко остварити.  

И прогнозе Међународног монетарног фонда показују велике промене у јавним финансијама. Упркос прогнозама о смањењу дефицита, Француска и Италија ће бити принуђене да се много више задужују него раније.

На пример, Италија носи тешко бреме пореских олакшица из ере пандемије. У Француској је председник Емануел Макрон одустао од покушаја да донесе нове законе који би срезали јавну потрошњу. Представљање ревидираног закона о буџету у парламенту би вероватно изазвало гласање о неповерењу његовој влади.

Широм Европске уније, изгледи за значајан успех на изборима за странке крајње деснице повећавају притисак на владајуће партије. И Велика Британија се суочава са сличним проблемима, јер предстојећи општи избори везују руке конзервативној влади.

Према најновијем истраживању Евробарометра Европске комисије, главни приоритет бирача је борба против сиромаштва, а тек након тога следи питање подршке економији и отварања нових радних места.

У Британији анкете показују су да се значајан део испитаника не слаже око тога да ли земља плаћа превише пореза, или троши превише новца на услуге.

Стварање народне подршке за смањење дуга данас представља проблем, рекао је глобални кредитни стратег у агенцији "Мудиз рејтингс" Колин Елис и додао: "Иако очекујемо да ће се раст у Европи ове године повећати, динамика дуга и даље за бројне земље изгледа проблематично".

Дугорочно гледано, притисци на јавне финансије ће се наставити. С једне стране, постоји настојање да се ресурси определе за одбрану, у тренутку када се опредељење САД да брани Европу доводи у питање.

Са друге стране, постоји потреба да се финансира такозвана зелена транзиција. А ту су и повећани издаци за пензије и здравство.