Економија

Истиче Уредба о ограничењу цене векне "сава": Шта ће бити са хлебом, а шта са кифлама и пецивом

Последња Уредба о обавезној производњи и промету хлеба од брашна тип 500 донета је 1. децембра 2023. године и важи до краја овог месеца
Истиче Уредба о ограничењу цене векне "сава": Шта ће бити са хлебом, а шта са кифлама и пецивомwww.globallookpress.com © Frank Hoermann/SVEN SIMON

Векна "сава" коштаће 54 динара и након 1. јуна, када истиче важење актуелне уредбе којом је ограничена цена хлеба, сазнају "Новости". Председник Уније пекара Србије, Зоран Пралица каже да се увелико разговара са представницима Владе и да се очекује да ова мера буде продужена за још шест месеци.

Последња Уредба о обавезној производњи и промету хлеба од брашна тип 500 донета је 1. децембра 2023. године и важи до краја овог месеца.

"Пекари су спремни за продужење овог акта. Што се тиче осталих пекарских производа, сада су њихове цене прилично стабилне и не очекује се поскупљење у наредном периоду.

Влада је ограничила цену хлеба да би заштитила стандард грађана, односно да би спречила деформације у формирању цена ове намирнице која је веома важна за снабдевање потрошача, нарочито оних нижих социјалних категорија.

Уредбом је прописано да векна од брашна тип 500 мора да има најмање 500 грама и да је њена максимална малопродајна цена 54 динара. Дефинисано је и да укупна стопа марже, која се обрачунава на нето фактуру цене, не сме бити већа од шест одсто.

Трговци, који продају векну "сава", морају да имају најмање 30 одсто тог хлеба у својим продавницама.

У нашој земљи до 31. маја важи и Уредба о ограничењу висине цена основних животних намирница, а којом је ограничена цена брашна.

Према тој уредби коју је усвојила Влада Србије крајем фебруара максимална цена брашна тип Т-500 не сме да прелази 49,99 динара по килограму, док највиша цена брашна тип Т-400 може да буде 54,99 динара по килограму.
Прописом је превиђено да су трговци на мало који продају прехрамбене производе обавезни да у структури дневне понуде свих врста брашна тип Т-500 имају најмање једну робну марку брашна тип Т-500 и Т-400 у паковањима до једног килограма, укључујући један килограм, чија цена не сме да прелази вредност од 49,99 динара, односно 54,99 динара по килограму.

Максимална произвођачка цена брашна типа 500 не сме прелазити 40,90 динара, а типа 400 не сме бити већа од 45 динара по килограму.
По овим ценама произвођачи месечно морају испоручивати трговцима на мало најмање 50 одсто количине у односу на исти период претходне године.

Уредба предвиђа да максимална количина тог брашна коју трговац на мало може да прода потрошачу у појединачној куповини је за оба типа по пет килограма.

За кршење Уредбе прописане су новчане казне за правна лица и предузетнике и то од 5.000 до 2.000.000 динара, а може се изрећи и заштитна мера забрана вршења одређене делатности у трајању од шест месеци до једне године.

image