Министар енергетике и рударства Републике Српске (РС) Петар Ђокић изјавио је данас да је Републици Српској умањена или доста ограничена финансијска подршка из финансијских извора као што су Европска банка за обнову и развој (ЕБРД), Европска инвестициона банка (ЕИБ), па и Светска банка када је реч о финансирању енергетских пројеката у РС.
Он је у изјави медијима на конференцији Београдски енергетски форум, коју организује портал "Балкан Грин Енерџи Њуз" рекао да се то дешава из политичких разлога.
"Желим јасно рећи да је политика Републике Српске политика сарадње, мира, добросуседства и стабилности. Ми смо од самог почетка, откако је окончан грађански рат у Босни и Херцеговини били посвећени таквој политици, тако да нема ниједног разлога да би РС требало да буде третирана нешто другачије него друга подручја овог региона", рекао је Ђокић.
Нагласио је жељу и вољу РС да се решавају нека отворена питања са државама у окружењу и да се побољша интерконекција према Србији и Црној Гори.
Према његовим речима, Република Српска је у претходним годинама веома много унапредила своју енергетску активност, па су у РС у току бројне инвестиције у овој области те су закључени уговори за изградњу нових енергетских пројеката, око 1.719 мегавата инсталисане снаге, међу којима је и ХЕ Бук-Бијела као заједнички пројекат Србије и Републике Српске.
"Надам се да ћемо заједничким напорима, управо нас министара, пронаћи решења која ће отклонити тренутни застој у реализацији овог пројекта", рекао је Ђокић.
Навео је да је РС у претходном периоду много радила и на процесу декарбонизације и повећању обима планиране енергије из обновљивих извора, ветра, сунца и хидроенергије.
"Планирамо да ћемо изградњом објеката које сада градимо до 2030. године у великој мери променити садашњи микс енергије. Сада имамо око 60 одсто енергије из угља, а остало је енергија из обновљивих извора, а план је да 2030, однос буде обрнут и да имамо најмање 60 одсто енергије из обновљивих извора", истакао је Ђокић.