Бивши министар финансија Сједињених Америчких Држава Лари Самерс рекао је да ће Федералне резерве (Фед) вероватно морати да подигну каматне стопе више него што тржиште очекује пошто цене остају високе.
Самерс је за ТВ Блумберг изјавио да је пред америчком економијом "дуг пут" пре него што инфлација буде зауздана. Напомиње да постоје стварни ризици за "ефекат лавине".
Фед је, подсећају амерички медији, повећао каматне стопе за 0,75 процентних поена четири пута заредом, али је председавајући система Федералних резерви Џером Пауел рекао да ће је вероватно подићи за мањи износ на састанку касније овог месеца. Међутим, он је додао да је Феду потребно "значајно више доказа да би добио уверавања" да инфлација опада.
Потрошачке цене су у октобру расле нешто споријим темпом него што се очекивало упркос томе што су Американци повећали своју потрошњу.
Пауел је нагласио да ће Фед наставити да подиже каматне стопе онолико колико је потребно да инфлацију стави под контролу. Званичници настоје да се инфлација врати на два одсто годишње.
Берзански индекси су порасли након Пауелове изјаве, али поједини финансијски стручњаци изразили су забринутост због тога што Фед пребрзо подиже стопе и изазива економски пад. Извештаји указују да растућа каматна стопа није имала велики утицај на укупну економију, али Самерс наводи да се ефекти повећања могу догодити изненада.
"У одређеном тренутку, потрошачима понестане уштеђевине и онда имате тренутак као што га има Пера Којот", рекао је он, мислећи на цртаног лика који изненада падне са литице док јури Птицу Тркачицу.
Самерс је закључио да постоји "стварни ризик за ефекат лавине", али је додао да Фед не би требало да мења свој циљ од два одсто за инфлацију.