Култура

Плесном представом "Мекшање" почео Битеф, свечаност отворио редитељ Мило Рау

Битеф под слоганом "Лепота (не)ће спасити свет" отворила је плесна представа ансамбла Денс он у изведби 11 плесача који имају више од 40 година и пружају одговор на то како тела сазревају и "мекшањем" добијају нову снагу
Плесном представом "Мекшање" почео Битеф, свечаност отворио редитељ Мило Рау© M.M./ATAImages

Београдски интернационални театарски фестивал (Битеф), 58. по реду, отворен је извођењем плесне представе кореографа Христоса Пападопулуса "Мекшање" у Опери и театру "Мадленианум" у Београду.

Фестивал је, пре почетка представе, синоћ свечано отворио швајцарски редитељ Мило Рау који је рекао да Битеф има и интернационални и локални карактер.

"Волим овај фестивал јер је храбар и разнолик. Сећам се доласка на Битеф пре десет година када сам дошао једним малим фолксвагеном и возио се кроз градове које познајемо због ратова који су се десили у прошлости. Био сам зачуђен да и тада видим трагове бомбардовања у Београду", рекао је Рау.

Он ће се ове године по трећи пут представити на Битефу са комадом "Антигона у Амазону" коју је режирао током боравка у Бразилу.

"Амазон је 10.000 километара одавде, али живимо у глобалном свету где је свуда присутна иста трагедија. Поука Антигоне је учење о томе како боље одбранити своју земљу", наставио је Рау.

Он је позвао да сви буду Антигона, да буду Идиот из Достојевског, да буду наивни и да кажу не смртоносној идеологији модерног времена.

"Хајде да прославимо лепоту, заједништво и поштовање у Београду и где год да смо", поручио је он за крај свог обраћања.

Битеф под слоганом "Лепота (не)ће спасити свет" отворила је плесна представа "Мекшање" ансамбла Денс он.

Посетиоци свечаног отварања имали су прилику да погледају представу у изведби 11 плесача који имају више од 40 година и пружају одговор на то како тела сазревају и "мекшањем" добијају нову снагу. Поред тога, плесачи кроз плесни перформанс показују "шта значи сазрети и како тело мекша и како се мења када сазри".

Током уметничког плеса, драматична музика аутора Котија К. наглашавала је покрете плесача.

Крај представе обележио је вишеминутни аплауз.

Представа је настала у продукцији Онаиси Стеги из Грчке и Националног кореографског центра Рилије-ла-Пап из Француске.

У оквиру главног програма фестивала публици ће бити представљено још девет продукција из Немачке, Француске, Швајцарске, Боливије, Бразила, Холандије, Белгије, Словеније, Хрватске и Србије.

У Народном позоришту ће данас бити приказана представа "Хекуба, не Хекуба" чувеног француског позоришта Комеди Франсез из Париза у режији португалског уметника Тијага Родригеша.

Покровитељи фестивала су Секретаријат за културу Града Београда и Министарство културе Републике Србије.

Подршку фестивалу пружили су и Гете Институт, Француски институт и Делегација Европске уније.

Фестивал ће трајати до 4.октобра.

image