Изложба о угроженим српским манастирима са КиМ у седишту Унеска у Паризу

Изложба у организацији Министарства културе Републике Србије је приређена поводом обележавања 20 година од уписа манастира Дечани на Унескову листу светске баштине културних добара од изузетног значаја за човечанство

У седишту Унеска у Паризу сутра, 25. новембра, биће отворена изложба посвећена српским културним добрима која су уписана на Листу светске баштине у опасности - манастирима Дечани, Грачаница и Пећка патријаршија, као и цркви Богородице Љевишке у Призрену, саопштило је Министарство културе.

Изложба у организацији Министарства културе Републике Србије је приређена поводом обележавања 20 година од уписа манастира Дечани на Унескову листу светске баштине културних добара од изузетног значаја за човечанство.

Две године након уписа манастира Дечани на листу светске баштине, 2006. године, упис на листу је проширен са још три споменика културе у АП Kосову и Метохији - манастир Пећка патријаршија, црква Богородице Љевишке у Призрену и манастир Грачаница.

У питању су врхунска остварења српске средњовековне уметности, чији су ктитори српски световни и црквени владари. Реч је о прворазредним споменицима културе, с много разлога одабраним да репрезентују домете српског уметничког стваралаштва на подручју АП KиМ у средњем веку, наводи се у саопштењу.

Изложба спаја визуелну уметност, интерактивне медије и културну историју, а у циљу преношења дубоког значаја ових светих места, фокусирана је на "урањање" посетилаца у деликатну равнотежу између духовног и културног богатства и њиховог тренутног стања угрожености приказујући унутрашњост и спољашност четири културна добра, детаље богатог зидног сликарства и значаја за српску историју и Српску православну цркву.

На иницијативу Министарства културе, изложба се реализује у сарадњи са Сталном делегацијом Републике Србије при Унеску, Kанцеларијом за Kосово и Метохију, Kанцеларијом за културну и јавну дипломатију и Српском православном црквом - Епархијом рашко-призренском.

Изложбу ће, у присуству министра културе Николе Селаковића, отворити патријарх српски Порфирије.